Léto ještě nekončí. Po bouřkách a ochlazení přijdou tropy. Naměříme až 31 °C, říká Dagmar Honsová

Počasí – ilustrační foto
Počasí – ilustrační foto
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 7. 8. 2021

Extrémní vedra, prudké ochlazení a četný výskyt bouřek a přívalových dešťů. Letošní léto v Česku zůstává velmi proměnlivé a i pro zkušené meteorology je často překvapivé. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu týkající se silných bouřek, které mají zasáhnout střední část republiky. Ale po citelném ochlazení půjdou v příštím týdnu teploty nahoru. "V pondělí bude 22 až 26 °C, v úterý 23 až 27 °C a teď to vypadá, že v pátek a v sobotu naměříme 27 až 31 °C – první tropické dny letošního srpna," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Nízký stupeň nebezpečí ohledně bouřek je v platnosti od sobotních 20 hodin do 2. hodiny ranní. Výstraha ČHMÚ se týká části Libereckého kraje, Královehradeckého kraje, Prahy, Středočeského kraje, Kraje Vysočina, Jihočeského kraje a části Plzeňského kraje.

"Postoupí k nám studená fronta, dnešní den bude nejpříjemnější z celého týdne, protože k nám ještě proudí od jihu teplejší vzduch. V odpoledních hodinách očekáváme 24 až 28 °C, na většině území Česka bude převládat jasno až polojasno. Až později odpoledne bude od západu přibývat oblačnosti, večer bude a západě republiky také pršet. Přidají se ojediněle silné bouřky – srážkové úhrny 40 milimetrů, nárazy větru pak 75 km/h, aktuálně zejména v nočních hodinách," uvedla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že během zítřejšího dne bude na severozápadu republiky už oblačno, ojediněle přeháňky nebo i bouřky.

"Více oblačnosti by mělo být na Moravě a ve Slezsku – s deštěm, s přeháňkami a teploty půjdou v neděli zase trochu dolů. Očekáváme 20 až 24 °C," vyjádřila se konzultantka počasí pro ŽivotvČesku.cz.

V České republice je obzvláště v letním období jednoduché v přírodě narazit na hada. Žije zde ale jen jeden jedovatý a tím je zmije obecná. Ta sice není považována za smrtelně jedovatého hada, ale neznamená to, že není nebezpečná nebo její uštknutí nemůže mít fatální následky. Aktuálně se jim i přes nepříznivé počasí daří. "Aktivita je nyní lehce nad rámec běžného výskytu," řekl pro ŽivotvČesku.cz zkušený chovatel hadů Karel Zavadil. Toxikologické informační středisko od začátku roku eviduje do konce minulého měsíce 29 uštknutí.

Počasí v Česku zůstává i nadále velmi příjemné, ale s vyššími teplotami je spojen také výs...

Oteplení však dorazí i do Česka a po víkendu se lze těšit na příjemnou změnu, kdy to bude opět na plavky a koupání.
"Příští týden by měl být velmi příjemný. Bude převládat polojasno při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky, teploty půjdou zase nahoru. V pondělí bude 22 až 26 °C, v úterý 23 až 27 °C a teď to vypadá, že v pátek a v sobotu naměříme 27 až 31 °C – první tropické dny letošního srpna," uzavřela Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu