Léto ještě nekončí. Po bouřkách a ochlazení přijdou tropy. Naměříme až 31 °C, říká Dagmar Honsová

Počasí - ilustrační foto
Počasí – ilustrační foto
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
klara.zankova@zivotvcesku.cz
Publikováno: 7. 8. 2021

Extrémní vedra, prudké ochlazení a četný výskyt bouřek a přívalových dešťů. Letošní léto v Česku zůstává velmi proměnlivé a i pro zkušené meteorology je často překvapivé. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu týkající se silných bouřek, které mají zasáhnout střední část republiky. Ale po citelném ochlazení půjdou v příštím týdnu teploty nahoru. "V pondělí bude 22 až 26 °C, v úterý 23 až 27 °C a teď to vypadá, že v pátek a v sobotu naměříme 27 až 31 °C – první tropické dny letošního srpna," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Nízký stupeň nebezpečí ohledně bouřek je v platnosti od sobotních 20 hodin do 2. hodiny ranní. Výstraha ČHMÚ se týká části Libereckého kraje, Královehradeckého kraje, Prahy, Středočeského kraje, Kraje Vysočina, Jihočeského kraje a části Plzeňského kraje.

"Postoupí k nám studená fronta, dnešní den bude nejpříjemnější z celého týdne, protože k nám ještě proudí od jihu teplejší vzduch. V odpoledních hodinách očekáváme 24 až 28 °C, na většině území Česka bude převládat jasno až polojasno. Až později odpoledne bude od západu přibývat oblačnosti, večer bude a západě republiky také pršet. Přidají se ojediněle silné bouřky – srážkové úhrny 40 milimetrů, nárazy větru pak 75 km/h, aktuálně zejména v nočních hodinách," uvedla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že během zítřejšího dne bude na severozápadu republiky už oblačno, ojediněle přeháňky nebo i bouřky.

"Více oblačnosti by mělo být na Moravě a ve Slezsku – s deštěm, s přeháňkami a teploty půjdou v neděli zase trochu dolů. Očekáváme 20 až 24 °C," vyjádřila se konzultantka počasí pro ŽivotvČesku.cz.

Oteplení však dorazí i do Česka a po víkendu se lze těšit na příjemnou změnu, kdy to bude opět na plavky a koupání.
"Příští týden by měl být velmi příjemný. Bude převládat polojasno při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky, teploty půjdou zase nahoru. V pondělí bude 22 až 26 °C, v úterý 23 až 27 °C a teď to vypadá, že v pátek a v sobotu naměříme 27 až 31 °C – první tropické dny letošního srpna," uzavřela Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.