Letošní Vánoce se v mnohém citelně prodraží. Prodejci odhadli, jak to bude s cenami stromků
Vánoce už se kvapem blíží a pakliže se tyto svátky skutečně bez něčeho neobejdou, je to nazdobený stromek, který dokáže vykouzlit tu správnou atmosféru. Podle ekonomů budou letos Vánoce po finanční stránce náročné, dárky budou stát více peněz než v loňském roce a suroviny ke štědrovečerní večeři také postupně zdražují. Se zvýšením cen lze počítat i při koupi stromku, ne ale všude. "Pravděpodobně letos nepatrně vyšší ceny stromků budou," řekl pro ŽivotvČesku.cz Přemysl Opletal, z obchodu Vánoční stromky online. "Spíše zůstaneme u loňských cen," předpovídá Martin Balaš z firmy Stromečkárna, která se zaměřuje na prodej vánočních stromků.
Ozdobený stromek je neodmyslitelnou součástí Vánoc. Právě pod ním děti po štědrovečerní večeři nalézají vytoužené dárky a užívají si příjemný večer s rodinou. Ekonomové předpovídají, že letošní Vánoce budou finančně náročné a doporučují dárky nakupovat už teď. V následujících měsících budou zdražovat i potraviny a prodejci stromků v tuto chvíli ceny zvažují.
Ještě v roce 2010 bylo možné malý smrk či borovici koupit v ceně od 350 korun výš, šlo pochopitelně o ty nejmenší kousky v prodeji. Malá jedle pak stála už 600 korun. Ceny stoupají jen mírně a za uplynulá léta se borovice dostala v průměru na 450 korun, smrk pichlavý pak na 400 korun a nejmenší jedle se drží ve stejné rovině. Prodejci stromků letos nad zdražením ještě uvažují.
"Pravděpodobně letos nepatrně vyšší ceny stromků budou, ale nemáme ještě určené o kolik," řekl pro ŽivotvČesku.cz Přemysl Opletal, spolumajitel společnosti Zafido, která provozuje obchod Vánoční stromky online. Ceny stromků pak nejsou jednotné, klasicky se odvíjejí od druhu stromu a také od jeho výšky. "Výraznější zdražení neplánujeme, sami ještě nevíme, zda nějaké bude. Spíše zůstaneme u loňských cen," řekl pro ŽivotvČesku.cz Martin Balaš z rodinné firmy Stromečkárna.
V minulých letech lidé inklinovali ke koupi umělého stromku, ze kterého neopadává jehličí, po Vánocích ho lze jen složit do krabice a čekat, až příští rok znovu nadejde čas ho vytáhnout. Zájem o plastové stromky ale výrazně opadá. "Větší část lidí přechází zpět k živým stromečkům. Sice si mnozí zkusili umělý stromek, ale ten nevoní a nedodává domácnostem tu správnou vánoční atmosféru," vysvětlil Přemysl Opletal, proč se lidé vracejí k živé klasice.
Lidé si oblíbili především jeden druh stromků, ale mnozí si každý rok nevybírají stejný. "Největší zájem je jednoznačně o jedle. V posledních letech ale trochu pociťujeme, že si lidé více vybírají už i ostatní stromky, třeba smrky a borovice, protože víc voní," zdůraznil Přemysl Opletal z obchodu Vánoční stromky online pro ŽivotvČesku.cz.
Ve Stromečkárně je na druhou stranu zájem o jedle tak velký, že prodej jiných stromků jde do pozadí. "Největší zájem je o jedle a ten přetrvává dlouhodobě. Všichni zákazníci se u nás přelívají směrem k jedlím, borovice už téměř neprodáváme a smrky jdou také do útlumu. Možná je to ekonomickou situací, že lidé mají více peněz a chtějí si tak na Vánoce dopřát hezčí stromečky," doplnil Martin Balaš.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.