Reklama:

Letouny dopravily do Česka téměř dvě stovky Afghánců. Musí projít screeningem kvůli případnému riziku, říká Andor Šándor

Bezpečnostní poradce Andor Šándor
Bezpečnostní poradce Andor Šándor
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 19. 8. 2021

Dramatická situace v Afghánistánu se dotkla celého světa a Česká republika nebyla žádnou výjimkou. Ihned odstartovala záchrannou akci, kdy tři letouny vzlétly, aby dopravily do bezpečí téměř dvě desítky Afghánců v ohrožení života. Ministr vnitra Jan Hamáček (42) se však jasně vyjádřil, že pomoci nelze všem. Bezpečnostní poradce Andor Šándor (64) popsal, jak to bude dále. "Je potřeba předpokládat, že sem byli přivezeni všichni ti, kteří prošli tzv. screeningem – měl by zaručit, že nikdo z těch osob nepředstavuje potenciální riziko. Jan Hamáček byl dlouho v ilegalitě po svém skandálu se Sputnikem a teď přišla příležitost – nechci mu sahat do svědomí, ale volby jsou za rohem," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Většinová část Afghánistánu je v současné době pod vládnoucí rukou Tálibánu, který převzal moc. Radikální povstalecké hnutí způsobilo v zemi chaos a ustanovilo už oficiálně emirát pod jménem Islámský emirát Afghánistán. Ve čtvrtek promluvil mluvčí Tálibánu a vydal prohlášení zveřejněné i na Twitteru. "Nikoho jsme nenapadli. Oznamujeme světu, že chceme se všemi vést diplomatická jednání, ale nebudeme akceptovat nikoho, kdo bude zasahovat do našich náboženských záležitostí. Nepřijmeme ničí moc, ani se nevzdáme kvůli ozbrojenému nátlaku. Tyto dny skončily," uvedl.

Česká republika se zapojila ohledně pomoci afghánským diplomatům, příslušníkům ozbrojených sil nebo vojenským policistům. Ministr vnitra Jan Hamáček v rozhovoru pro Blesk uvedl, že letouny dopravily do Česka asi 180 lidí a dále řekl: "Závisí na tom, co si budou přát. Jsou to lidé, kteří pracovali na naší ambasádě. Někteří mluví česky, takže se dá předpokládat, že se budou schopni integrovat rychle. Jde hlavně o to pomoci celým rodinám například při zápisu dětí do školy a nalezení pracovních míst. Při vší úctě není možné přestěhovat všechny obyvatele Afghánistánu do Evropy. To prostě nejde. Teď pomáháme těm, kteří byli v ohrožení života, protože pracovali pro nás a tento závazek jsme splnili," sdělil.

Reklama:


"Je potřeba předpokládat, že sem byli přivezeni všichni ti, kteří prošli tzv. screeningem – měl by zaručit, že nikdo z těch osob nepředstavuje potenciální riziko, jejich pobyt na území nejenom České republiky, ale i Schengenu, kam se dostali, nebude závadový. Je to taková naše osobní odpovědnost. Abychom do Schengenského prostoru nepřivedli závadové osoby. Samozřejmě prvních deset dní bude potřeba, aby byli v karanténě, pochybuju, že byl někdo vakcinován nebo testován a roušky nikdo neměl. Je nutné zjistit, jestli někdo z nich není nakažený koronavirem nebo nějakou jeho mutací, která by mohla komplikovat život. Poté je třeba zařídit a zahájit azylové řízení, které má svá pravidla. Logicky budou zahrnovat to, kde budou chtít zůstat lidé, kteří u nás získali azyl – protože jsou v prvním bezpečném místě po odchodu z válečné zóny. To se vyřeší. Pokud zůstanou na území České republiky, tak by se mělo udělat maximum pro to, aby byli integrováni do společnosti. Když si vyberou naši zemi, aby v ní žili dobře," řekl Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz s tím, že další zdravotní prohlídky jsou samozřejmostí.

Hlavní osobou v celé situaci zůstává především Jan Hamáček. "Jako ministr vnitra za to zodpovídá. Pokud je to na našem území, nicméně i ty tábory jsou myslím pod ministerstvem vnitra. Jan Hamáček byl dlouho v ilegalitě po svém skandálu se Sputnikem a teď přišla příležitost – nechci mu sahat do svědomí, ale volby jsou za rohem. Politici jsou nyní takoví, že se chytnou každé šance, aby mohli kritizovat vládu – někdy zcela zbytečně. A tím si mohou vylepšit pozici na volební pásce. Není se jim co divit, protože cílem všech politiků je znovuzvolení," uzavřel bezpečnostní expert pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: