Lež, nebo skutečný dar: Věštkyně Baba Vanga před smrtí promluvila o nákaze Donalda Trumpa

Prezident Donald Trump nehodlá předat prezidentský úřad Bidenovi
Prezident Donald Trump nehodlá předat prezidentský úřad Bidenovi
Foto: Showpix.cz
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 12. 10. 2020

Jméno Baby Vangy (†85) vyvolává ve společnosti rozporuplné názory. Někteří jejím temným proroctvím věří a dokážou v nich nalézt určité souvislosti, a druzí její tvrzení jednoznačně vyvrací a popírají jako zjevnou snůšku nesmyslů.

Bulharskou věštkyni Babu Vangu, vlastním jménem Vangeliju Pandevu Dimitrovou - Gušterovou, mnozí nazývají »Nostradamem Balkánu«. Podle některých lidí byla v den nešťastné nehody, kdy ji děsivá bouře odnesla do polí nedaleko rodinné farmy, také požehnána výjimečným darem nahlížet do budoucnosti a prorokovat věci, které se stanou. V lidech její věštby probouzely strach, protože nedokázali nalézt racionální vysvětlení v tom, co dokázala předpovědět. Osobnost Baby Vangy budí kontroverzní diskuze a v poslední době se navíc začaly objevovat informace, které souvisí se současnou celosvětovou pandemií covid-19 a nastalou krizí. Začalo se totiž mluvit o jedné z věšteb, kdy údajně stará žena předpověděla osud amerického prezidenta, kterým je aktuálně Donald Trump (74). Podle jejích slov ho postihne »záhadná« dosud nepoznaná nemoc, která mu nakonec způsobí hluchotu a bude příčinou diagnózy mozkového nádoru, jak uvádí Euroweekly News.

Bulharská mystička opředena tajemnými legendami se stala diskutovanou osobu. Zabývala se jí i tamní vláda a úředníci museli zaznamenávat proroctví, která ona sama pouze předávala okolí. Věštby a její údajné nadpřirozené schopnosti zkoumal i tým odborníků z bulharského Institutu sugesce a parapsychologie sídlící v hlavním městě Sofie. Příznivci Vangy a esotericky zaměření lidé berou její předpovědi vážně a rok 5079 považují za konec světa (před smrtí věštkyně promluvila o tom, že právě v tento rok, vesmír úplně skončí a vyhasne).

Baba Vanga zemřela v roce 1996 a i v posledním čase života »děsila« vizemi, které předvídala. Ale kolem její osoby vznikl podivný kult, který se možná snaží přiživovat její tvrzení. Strach plodí zase strach. I u Vangy dochází k manipulaci s informacemi a některá data jsou prazvláštně pohyblivá a věštby mlhavé. Paradoxní je, že během života Baba Vanga nebyla takovým tématem a fenoménem jako dnes, 24 let po její smrti. Pokud jde o události budoucnosti, přece jenom máme před sebou ještě nějaká proroctví, u kterých nezbývá, než čekat, co se onoho data skutečně stane.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.