Lidé čekají, že u voleb vyberou mesiáše, říká Zdeněk Pohlreich. Přímou volbu prezidenta bych zrušil

Šéfkuchař Zdeněk Pohlreich
Šéfkuchař Zdeněk Pohlreich
Foto: Nextfoto
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 11. 1. 2023

Král české gastronomie Zdeněk Pohlreich (65) se stejně jako většina Česka chystá k prezidentským volbám. O svém kandidátovi však zatím stále jasno nemá a plánuje se rozhodnout na poslední chvíli. "Volil bych toho, kdo by zrušil přímou volbu prezidenta. Takového kandidáta ale nemáme, tak si budu muset nějak poradit," uvedl pro ŽivotvČesku.cz s úsměvem.

Všichni voliči by nyní již měli mít v poštovních schránkách hlasovací lístky pro první kolo prezidentské volby. Nových průzkumů, jaké podpoře se kandidáti těší, se až do sobotního odpoledne nedočkají. Do ukončení hlasování, tedy do soboty 14. ledna do 14:00, platí pod hrozbou sankce zákaz zveřejňování výsledků předvolebních a volebních průzkumů, což má zamezit ovlivňování voleb.

Známý šéfkuchař Zdeněk Pohlreich stále ještě není rozhodnutý, kterého kandidáta u voleb podpoří. Kriticky vidí již jen samotný fakt, že je budoucí hlava státu volena přímo, tedy občany. "Taková volba mi osobně připadá zbytečná. Stojí to spoustu peněz a celé se to už dávno zvrhlo v estrádu trapnosti. Připadá mi, že si mnozí občané pletou prezidenta s jakýmsi monarchou," uvedl pro ŽivotvČesku.cz známý odborník na gastronomii, co přesně mu na přímé volbě prezidenta vadí.

"Peníze, které se vynaloží za organizaci takových voleb, by se mohly využít na něco užitečnějšího. Kromě toho mi připadá, že za posledních deset let se úřad prezidenta docela zdiskreditoval. Upřímně řečeno toho mám spíš plné zuby. Lidé si myslí, že zvolí nějakého mesiáše, ale ono se nejspíš nic nezmění. Jak se říká, kdyby volby něco změnit mohly, už dávno by je zakázali," sdělil Zdeněk Pohlreich pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.