Reklama:

Lidé, kteří prodělali covid, by se měli nechat očkovat, myslí si Rastislav Maďar. Objasnil, co způsobí podání vakcíny

Epidemiolog Rastislav Maďar
Epidemiolog Rastislav Maďar
Foto: Karel Kopáč / CNC / Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 3. 8. 2021

Státní zdravotní ústav (SZÚ) poukázal na dominanci varianty delta v Česku, která už se potvrdila u více jak čtyř set případů. Přesto se už projevuje účinnost očkování a také efektivnost protilátek vytvořených proděláním onemocnění covid-19. Uznávaný epidemiolog Rastislav Maďar (48) popsal, do jaké míry dokáží ovlivnit skutečnost, zda se člověk nakazí, či nikoliv. "Podání vakcíny vlastně eliminuje a zvýší odolnost organismu daného člověka vůči negativnímu působení koronaviru," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Dlouhé měsíce byla v Česku na vrcholu infekčnosti varianta alfa, známá jako britská. To se však změnilo s výskytem varianty delta (tzv. indické), která během několika týdnů převzala vedoucí pozici pomyslného žebříčku rychlosti šíření nákazy. Státní zdravotní ústav v poslední zprávě potvrdil odhalení celkem 405 případů za celé období od prvního záchytu v ČR (odborně je delta označována B.1.617.2). Nejvíce jich specializované laboratoře objevily v Praze – 76 osob, 65 pak v Libereckém kraji a naopak nejméně v Pardubickém (1 případ) a v Jihočeském kraji (4 případy).

V červnu bylo potvrzeno 165 osob s variantou delta a během prvního měsíce letních prázdnin přibylo dalších 156 případů. S ohledem na výskyt všech variant se hodně diskutuje o tom, jaký vliv má na riziko nakažení vakcinace proti koronaviru nebo prodělání nemoci.

Reklama:

Renomovaný epidemiolog Rastislav Maďar je názoru, že ideální variantou zůstává kombinace obojího. Pokud se člověk nechá očkovat, když covid předtím prodělal, ochrana by se měla výrazně posílit i proti deltě, která je významně infekčnější než předchozí varianty viru.

"Lidé, kteří nemoc prodělali, se mohou očkovat a rozhodně by měli. Sledování postupného poklesu postinfekční imunity není plošně důvodné – ani není nákladově efektivní. Opakované odběry krve jsou komplikace za situace, kdy neexistuje konsenzus, jaká hladina protilátek je spolehlivě protektivní, a při individuální rychlosti jejich poklesu. Podání vakcíny vlastně eliminuje a zvýší odolnost organismu daného člověka vůči negativnímu působení koronaviru," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz.

Ředitelka Státního zdravotního ústavu v aktuální zprávě potvrdila, že očkování skutečně mírní epidemickou situaci v zemi. "Z vývoje lze soudit, že možný nárůst počtu nakažených kvůli variantě delta v České republice prozatím účinně brzdí proočkovanost obyvatel. K zatím stabilní situaci přičtěme i fakt, že v rámci předchozích vln epidemie bylo pozitivně detekováno či onemocnělo více než 15 procent obyvatel, roli jistě hraje i to, že zatím není sezóna respiračních onemocnění," uvedla mikrobioložka Barbora Macková k aktuální situaci.


Kdo je Rastislav Maďar:
● Renomovaný epidemiolog.
● Vedoucí Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity, kde je i děkanem.
● Člen České lékařské komory a České lékařské společnosti JEP.
● Autor desítek odborných článků - pracoval na významných postech nejen v rámci České republiky, ale i na Slovensku.
● Člen poradní Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES), který zastává také funkci předsedy redakční rady pro očkování a cestovní medicínu.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: