Lidé, kteří prodělali covid, by se měli nechat očkovat, myslí si Rastislav Maďar. Objasnil, co způsobí podání vakcíny

Epidemiolog Rastislav Maďar
Epidemiolog Rastislav Maďar
Foto: Karel Kopáč / CNC / Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 3. 8. 2021

Státní zdravotní ústav (SZÚ) poukázal na dominanci varianty delta v Česku, která už se potvrdila u více jak čtyř set případů. Přesto se už projevuje účinnost očkování a také efektivnost protilátek vytvořených proděláním onemocnění covid-19. Uznávaný epidemiolog Rastislav Maďar (48) popsal, do jaké míry dokáží ovlivnit skutečnost, zda se člověk nakazí, či nikoliv. "Podání vakcíny vlastně eliminuje a zvýší odolnost organismu daného člověka vůči negativnímu působení koronaviru," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Dlouhé měsíce byla v Česku na vrcholu infekčnosti varianta alfa, známá jako britská. To se však změnilo s výskytem varianty delta (tzv. indické), která během několika týdnů převzala vedoucí pozici pomyslného žebříčku rychlosti šíření nákazy. Státní zdravotní ústav v poslední zprávě potvrdil odhalení celkem 405 případů za celé období od prvního záchytu v ČR (odborně je delta označována B.1.617.2). Nejvíce jich specializované laboratoře objevily v Praze – 76 osob, 65 pak v Libereckém kraji a naopak nejméně v Pardubickém (1 případ) a v Jihočeském kraji (4 případy).

V červnu bylo potvrzeno 165 osob s variantou delta a během prvního měsíce letních prázdnin přibylo dalších 156 případů. S ohledem na výskyt všech variant se hodně diskutuje o tom, jaký vliv má na riziko nakažení vakcinace proti koronaviru nebo prodělání nemoci.

Renomovaný epidemiolog Rastislav Maďar je názoru, že ideální variantou zůstává kombinace obojího. Pokud se člověk nechá očkovat, když covid předtím prodělal, ochrana by se měla výrazně posílit i proti deltě, která je významně infekčnější než předchozí varianty viru.

"Lidé, kteří nemoc prodělali, se mohou očkovat a rozhodně by měli. Sledování postupného poklesu postinfekční imunity není plošně důvodné – ani není nákladově efektivní. Opakované odběry krve jsou komplikace za situace, kdy neexistuje konsenzus, jaká hladina protilátek je spolehlivě protektivní, a při individuální rychlosti jejich poklesu. Podání vakcíny vlastně eliminuje a zvýší odolnost organismu daného člověka vůči negativnímu působení koronaviru," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz.

Ředitelka Státního zdravotního ústavu v aktuální zprávě potvrdila, že očkování skutečně mírní epidemickou situaci v zemi. "Z vývoje lze soudit, že možný nárůst počtu nakažených kvůli variantě delta v České republice prozatím účinně brzdí proočkovanost obyvatel. K zatím stabilní situaci přičtěme i fakt, že v rámci předchozích vln epidemie bylo pozitivně detekováno či onemocnělo více než 15 procent obyvatel, roli jistě hraje i to, že zatím není sezóna respiračních onemocnění," uvedla mikrobioložka Barbora Macková k aktuální situaci.


Kdo je Rastislav Maďar:
● Renomovaný epidemiolog.
● Vedoucí Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity, kde je i děkanem.
● Člen České lékařské komory a České lékařské společnosti JEP.
● Autor desítek odborných článků - pracoval na významných postech nejen v rámci České republiky, ale i na Slovensku.
● Člen poradní Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES), který zastává také funkci předsedy redakční rady pro očkování a cestovní medicínu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.