Lidé si myslí, že je vyhráno. Pondělí bude klíčové, mírný nárůst už v Česku je, řekl exkluzivně Prymula

Roman Prymula varuje před lehkomyslností.
Roman Prymula varuje před lehkomyslností.
Foto: Reprofoto ČT
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 5. 2020

Uznávaný epidemiolog Roman Prymula poukazuje na skutečnost, že s rozvolněným koronavirových opatření mnozí lidé mají pocit vítězství nad zákeřným virem. Náměstek ministra zdravotnictví ale varuje, aby se lidé neradovali předčasně. V pondělí 11. května dojde k další etapě uvolnění opatření a půjde o poměrně klíčovou záležitost. Aktuálně totiž mírný nárůst počtu nakažených je. A prozatím nízká čísla vychází z toho, že v Česku se podařilo šíření utlumit. Mnohé se ale může změnit.

"Výrazný nárůst zatím skutečně není. Dochází k drobnému navýšení. Není zatím signál, že by docházelo k něčemu výraznému. K navýšení dochází ve velkým městech, Praha, Brno, Ostrava a dalších příhraničních lokalitách. Komunitní přenos je zatím pod kontrolou," v úvodu řekl pro Život v Česku Prymula.

Panovaly obavy, že čísla budou stoupat. Pouze v posledních dnech došlo tedy k mírnému nárůstu, ale ničemu, co by bylo velkým výkyve z normálu. Mohlo by se tak zdát, že právě teplé počasí, které aktuálně panuje v Česku, přispívá k zamezení šíření koronaviru, jak se několikrát spekulovalo. Ale podle epidemiloga počasí nemá zásadní vliv a není zásadním parametrem pro zastavení šíření.

Záleží na úzkém kontaktu

"Nepřisuzoval bych to tolik lepšímu počasí, protože třeba na Floridě je dobré počasí a šíření viru tam běží. Ale když jsme venku a nejsme v úzkém kontaktu, tak logicky nehrozí, že by se jedinec nakazil než třeba v prostoru, kde se někdo nakažený něčeho dotýkal. Nám se podařilo srazit tu nálož v populaci a pozitivních jedinců bylo poměrně málo, čili restart epidemie bude vyžadovat delší dobu, protože to bude startovat z nižších hodnot. Uvidíme dejme tomu za týden, drobný vzestup tam je a uvidíme, jak to bude postupovat," upřesnil pro Život v Česku uznávaný epidemiolog Roman Prymula.

11. květen bude klíčový

V pondělí dojde k další a významné etapě rozvolnění, po které se ukáže, jaká je aktuálně v rámci šíření koronaviru v Česku reálná situace. Prymula se obává, že lidi hrozbu podceňují...

"Toho 11. května dojde k zásadnímu rozvolnění a uvidíme, co to udělá. Já se osobně domnívám, že než otevření obchodů, má větší vliv na přenos kontakt, který je umožněný. I když si řada lidí myslí, že už je vyhráno, tak to není, protože se ukazuje, že při osobním kontaktu mnohdy lidi nedodržují nějakou ochranu a za 14 dnů uvidíme nějaký dopad," dodal náměstek ministra zdravotnictví.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.