Lidé na chorvatském pobřeží prožili šok. Na mělčině ostrova Korčula uvízl žralok. Natočili ho na video

Pixabay
Žralok – Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Eliška Reiglová | Redaktorka
eliska.reiglova@zivotvcesku.cz
Publikováno: 12. 6. 2021

V dlouhodobě nejoblíbenější dovolenkové destinaci Čechů se objevil žralok. Na mělčinu zátoky Kneže na ostrově Korčula v Chorvatsku se nedopatřením dostal zhruba dvoumetrový žralok modrý, který se nedokázal sám dostat zpět do moře. Zděšení lidé pak jen pozorovali, jak mu zpět do hlubin pomáhají rybáři. Ačkoliv se žraloci mohou na plážích v Chorvatsku objevovat, podle odborníků jde jen o výjimečné případy.

Žralok modrý o délce přibližně dvou metrů se objevil na mělčině na ostrově Korčula a sám se nemohl dostat zpět do vody. Podle chorvatského deníku Dnevnik ho zachránili duchapřítomní rybáři, kteří mu pomohli zpět do hlubin, zatímco kolemjdoucí přihlíželi.

Narazit na chorvatských plážích na žraloka je podle odborníků výjimečným zážitkem, zamíří na ně totiž jen málokdy. Poslední útok se navíc odehrál už před více než dekádou. "Tehdy žralok zaútočil na potápěče ze Slovinska," přiblížil Branko Dragičević z Institutu oceánografie a rybolovu.

Druh žraloka, kterého rybáři zachránili z mělčiny, se vyskytuje v oceánech po celém světě a je považován spíše za nočního predátora. Vzácně může dosáhnout váhy až 400 kilogramů a obvykle roste do maximální délky 4 metrů. Přestože jeho potravou jsou primárně chobotnice, sépie či ryby žijící v hejnech, nebezpečný je i člověku.

Jeden z nejuznávanějších českých zpěváků Bohuš Matuš (47) se v prosinci loňského roku stal poprvé otcem. Narození dcery se ale neobešlo zcela bez problémů. Jeho manželce Lucii (18), se kterou v květnu uzavřel sňatek, lékaři v oblasti krajiny břišní objevili drobný zdravotní problém, který musí být odstraněn. "Zákrok je naplánovaný na konec června," prozradil pro ŽivotvČesku.cz zpěvák.

Návrat do České republiky z Chorvatska a Rakouska se ode dneška ztíží lidem neočkovaným pr...

Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) zařadil žraloka modrého na seznam téměř ohrožených druhů zvířat. Jeho populace jsou ohroženy nadměrným komerčním lovem, většinou pro ploutve a kůži. Každoročně jich v rukách lovců zemře 10-20 milionů.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu