Reklama:

Lidé na podzim ztrácí energii a jsou rozladění, hodnotí z praxe psychiatr Jan Cimický. Poradil, co přesně to způsobuje

Psychiatr Jan Cimický
Psychiatr Jan Cimický
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 9. 9. 2021

Astronomický podzim nastane už za necelé dva týdny. Právě s předposledním ročním obdobím je spojený čas, kdy lidé propadají splínům, špatným náladám a chmurám. Přesto se jim dá čelit a člověk hned nemusí propadat úzkostným stavům. "Bude se upravovat i čas a ještě více se zkrátí den – kdy je člověk v bdělém stavu. Jediná cesta z toho je přizpůsobit svůj životní rytmus tomu, co nastává – tzn. zpomalovat cyklus svého počínání. Do práce samozřejmě lidé budou muset chodit dál, ale už by neměli plánovat tak velké výkony. Spíše by se měli směrovat ke zklidnění svých energetických výdejů," vysvětlil psychiatr Jan Cimický pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Ráno se člověku hůř vstává, protože venku začíná být stále větší tma. Do toho chladné počasí, které je po krásném létě nepříjemnou změnou, na níž se opravdu těžko zvyká. Lidé se s koncem letních prázdnin začínají vracet do standardního režimu, a tak není divu, že na ně mohou dopadat splíny a jejich nálada může zůstávat na bodu mrazu.

"Tomu, že přijde podzim, se nevyhneme. Bude se upravovat i čas a ještě více se zkrátí den – kdy je člověk v bdělém stavu. Pak na něj už po setmění padá jakýsi přirozený útlum. Podzim je samozřejmě součástí našeho životního koloběhu čtyř ročních období. Po létě, kdy většinou nabýváme sil, energie a ukládáme si sluneční paprsky do zásoby – do hypothalamu (tzv. podhrbolí, část mezimozku, pozn. red.), přichází podzim. Má být časem zrání a zklidnění. Už dokonce staří Keltové, kteří dříve žili na našem území, končili 15. října svoji sezónu. Poté už uklidili nástroje a všechno se připravovalo na zimu. Došlo k přirozenému zpomalení," vysvětlil Jan Cimický pro ŽivotvČesku.cz s tím, že dnešní společnost má problém kvůli nepřetržité práci přes celý rok.

Reklama:

"Maximálně si dopřejeme pouze nějakou krátkou dovolenou. Nebereme v úvahu skutečnost, že se mění čas osvitu. V létě chodili lidé třeba ve čtyři hodiny ráno na pole pracovat, protože už bylo světlo. Ale zase když ho ubývalo, tak déle spali. Dnes se i po dětech chce, aby chodily do školy na určitou dobu přesto, že bude pravděpodobně ještě úplná tma. Všechno je vytvořené v rámci nějakého fungování světa, ale nikoliv že by to bralo v úvahu možnosti člověka. Ten se tomu musí přizpůsobit, takže mu logicky ubývají síly, musí do toho investovat energii, aby to zvládnul. Proto na podzim zažíváme ztrátu energie - nejde přímo o depresi, ale spíše o rozladění a určité nostalgie, které jsou s podzimem spojeny," řekl renomovaný psychiatr pro ŽivotvČesku.cz.

Existuje jeden způsob, jak se s podzimními chmury vypořádat a nepropadnout jim. Důležité je pochopit, že během podzimních měsíců by nemělo jít o žádné nadstandardní výkony a člověk by měl vést sám sebe ke zklidnění a přijmout ho jako něco přirozeného.

"Jediná cesta z toho je přizpůsobit svůj životní rytmus tomu, co nastává – tzn. zpomalovat cyklus svého počínání. Do práce samozřejmě lidé budou muset chodit dál, ale nebudou už plánovat tak velké výkony. Spíše by se měli směrovat ke zklidnění svých energetických výdejů. Během jara a podzimu vždy dochází k základnímu zlomu a pozná se to také na výskytu somatických chorob – například žaludečních vředů nebo recidiv. Je potřeba si uvědomit, že skutečný podzim začíná už měsíc předtím, než nastane ten kalendářní. Proto už tyto věci vnímáme na začátku září," dodal Jan Cimický pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: