Lidé odkládají roušky a odmítají vládní nařízení. Epidemiolog zhodnotil, zda jde ještě o riziko

Petr Horník / Právo / Profimedia
Exministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: Petr Horník / Právo / Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
klara.zankova@zivotvcesku.cz
Publikováno: 15. 5. 2021

Podle některých je epidemie koronaviru u konce a tím vzniká dojem, že už nemá smysl dodržovat opatření, která uvedla v platnost vláda. Ve společnosti se začali objevovat lidé bez roušek a respirátorů a na jedno ze základních bezpečnostních nařízení se začíná pohlížet »skrze prsty«. Epidemiolog Roman Prymula (57) je názoru, že určité rozvolnění je s ohledem na pozitivní trend epidemie na místě, ale stále by částečné nošení ochrany dýchacích cest mělo být respektováno. "Ve vnitřních prostorech by se to skutečně nosit mělo. V zevním prostoru v současném teplém období, kdy jsou lidé venku a většinou jsou v dostatečné vzdálenosti, tam v tom pak problém nevidím," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz.

Počty nakažených klesají a počty lidí naočkovaných vakcínou proti onemocnění covid-19 naopak přibývají. Epidemická situace se zlepšuje a vláda chce pokračovat v rozvolňování dříve nastavených opatření. Základní ochranou proti šíření viru ve společnosti byly doposud roušky a respirátory, které začíná čím dál tím více lidí odkládat, protože jejich nošení už nepovažují za smysluplné.

"Riziko je výrazně nižší. Máme tady jednak kontinuálně klesající trend epidemie, také poměrně nízkou virovou nálož – což je vidět z procenta pozitivity těch vzorků a máme zároveň poměrně významný počet osob, které byly očkované i těch, kteří onemocnění prodělali. To znamená, že riziko je samozřejmě výrazně nižší, než bylo donedávna," řekl Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz s tím, že určité dodržování v souvislosti s rouškami a respirátory by mělo stále platit.

"Na druhou stranu, ve vnitřních prostorech by se skutečně nosit měly. V zevním prostoru v současném teplém období, kdy jsou lidé venku a většinou jsou v dostatečné vzálenosti, tam v tom pak problém nevidím," doplnil epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz.

Data ministerstva zdravotnictví uvádí 4 076 043 vykázaných očkování a dalších 79 328 k nim přibylo za páteční den 14. května. Aktuální počet hospitalizovaných se drží na 1500 a vyléčených lidí po prodělání onemocnění covid-19 je celkem 1 592 219.

Na začátku epidemie koronaviru v Česku na jaře 2020 měli lidé s covidem-19 většinou jako t...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu