Lidé se bojí v krizi žádat o pomoc: U muže hraje roli pocit ponížení a ztráty prestiže, tvrdí odborník

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 10. 11. 2020

V současné době koronavirové krize se řada lidí ocitá v nelehké životní situaci. Mnozí si nedokážou poradit s problémy, které se v jejich životě náhle objevily a mají pocit, že jsou na všechno sami. Ať už je postihne finanční tíseň, komplikace ve vztahu nebo třeba ztráta zaměstnání. "Situace, kdy je potřeba požádat o pomoc, zůstává podmíněna osobnostní strukturou konkrétního člověka," popsal přední psychiatr Jan Cimický pro ŽivotvČesku.cz.

Česko se aktuálně nachází v druhé vlně epidemie koronaviru a přesto, že se situace snad alespoň trochu zlepšuje, dopady »covidové« krize přetrvávají a ještě dlouhou dobu budou. Lidé se dostávají do problémů s financemi, pociťují komplikace ve vztazích nebo kvůli koronaviru přišli o pracovní místo, případně jim bylo omezeno jejich podnikání. Někdy neexistuje jiné řešení, než se obrátit na někoho druhého, pokud se ta možnost nabízí. Je důležité nezůstat na řešení nepříjemných věcí sám, protože tíha problémů může přerůst až do stavu depresí a negativně ovlivnit každodenní život. Jak v krizové situaci reagují různé typy osobností?

"O pomoc člověk obvykle žádá v krizové situaci a záleží především na jeho osobnostním profilu, jak bude schopný v takové situaci reagovat. Extrovert asi nebude mít problém, ovšem introvert bude trpět zábranami, nejistotou, ostychem. A protože k žádosti by mělo dojít v krizové situaci a tedy ve stresu, může postižený člověk zareagovat přirozeně »útěkem«, tedy rezignací. Druhá základní poloha reakcí, tedy »útok«, je méně pravděpodobná," řekl psychiatr Jan Cimický pro ŽivotvČesku.cz.

"U muže hraje roli jistě i pocit ponížení a ztráty prestiže, když se bude ucházet o pomoc a to bude brzdit jeho iniciativu i odvahu. Významnou omezující složkou případné reakce u žádosti o pomoc je šok, kdy jsou veškeré přirozené reakce u člověka blokovány, například při havárii, kdy jsou logické postupy narušeny a jedinec se chová zmateně a nesmyslně. Je tedy zřejmé, že každá situace, kdy je třeba požádat o pomoc, zůstává podmíněna jednak osobnostní strukturou konkrétního člověka, ale i situací, ve které se ocitá," dodal Cimický pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.