Lidé se často otráví rostlinami. V ohrožení jsou hlavně děti. Stačí pár bobulí tisu a je zle, říká lékařka
Každý rok musí lékaři řešit řadu otrav rostlinami. Jde zejména o dětské pacienty. Podle lékařky z Toxikologického informačního centra nejvíce otrav evidují od jara až po letní měsíce, kdy si lidé nejčastěji pletou lesní ovoce s jedovatými bobulemi.
Nejohroženější skupinou jsou pak děti od dvou do devíti let. Nejčastěji zasahují u případů, kdy dítě pozře plod tisu červeného. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila lékařku, která o riziku otravy promluvila.
"Pokud jedinec zkonzumuje celé bobule, velké riziko nehrozí. Problém nastává, když se plod rozkouše. V kuličce je semeno, které je hořké, což se většinou vyplivne. A jedovaté je i jehličí tisu. Obě varianty jsou zejména pro děti, ale i dospělého velmi nebezpečné," řekla pro ŽivotvČesku.cz lékařka Adriana Michálková z Toxikologického informačního centra.
Během letních měsíců bývá otrav nejvíce. Ale lékaři řeší řadu případů už od jara. "Evidujeme několik případů intoxikace," upřesnila odbornice s tím, že nejde jenom o plody tisu.
Co je tis červený:
Je jedovatý téměř celý. Pozor! Velmi prudce. Nejčastěji se jím člověk otráví tak, že rozkouše jeho semena – děti bobule tisu přitahují svou barvou. Alkaloidy v nich obsažené způsobují zpomalení srdeční činnosti, křeče svalstva a poruchy vidění. Proti tomuto jedu neexistuje protilátka, otrava může být tedy smrtelná. Smrtící může být i odvar z jeho jehličí.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.