Lidé se ho dodnes snaží napodobovat. Herec a moderátor pořadu o zvířatech Zdeněk Srstka by slavil 88. narozeniny. Vzpomínka kolegy

Zdeněk Srstka
Zdeněk Srstka
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 25. 9. 2023

Slavil by velkolepě a nechyběla by u toho řada gratulantů nejen z filmového prostředí. Řeč je o kaskadérovi, herci a televizním milovníkovi zvířat Zdeňku Srstkovi, který zemřel 29. července 2019, v úterý by mu bylo 88 let. Mnozí na něj dodnes vzpomínají - zejména jako na člověka, který měl rád milý humor. "Zdeněk byl naprostý originál, a to nejen gesty, ale i specifickou mluvou," řekl pro ŽivotvČesku.cz jeho dlouholetý kamarád a kolega z branže - herec Jaroslav Sypal.

I když lidé na Srstku vzpomínají zejména jako na milovníka zvířecí říše a filmového kaskadéra, jeho kolega Jaroslav Sypal o něm mluví jako o muži, který byl především dobrosrdečný.

"Příhod se Zdeňkem Srstkou mám mnoho. A mnoho jich je skutečně úžasných. Neznám nikoho, kdo by ho nemiloval. Někteří lidé jsou jako Zdeněk nenahraditelní. Myslím, že kdyby byl mezi námi, slavil by jako vždy velkolepě," řekl pro ŽivotvČesku.cz Jaroslav Sypal s ohlédnutím na svého kamaráda, který mu dodnes moc chybí.

Srstka se narodil roku 1935 v Praze. V době studií se vyučil elektromechanikem. Je ale známo, že sport mu byl vždy mnohem bližší, proto se věnoval boxu a vzpírání. Zajímavostí je, že právě sportovní nadšení ho dovedlo až do světa filmu. Zpočátku se věnoval kaskadérství, dokonce pomáhal v ČR vytvořit první profesionální kaskadérské skupiny. Následovaly role před kamerou - jedna z nejznámějších je z roku 1964, kdy si Srstka zahrál pistolníka ve westernové parodii Limonádový Joe aneb Koňská opera.

Srstka hrál ale i ve skutečně slavných filmových počinech, které si lidé zamilovali - třeba Marečku, podejte mi pero, kde proslul kultovní hláškou, že »Hliník se odstěhoval do Humpolce«, nebo Amadeus, Slavnosti sněženek, Kulový blesk a Rozpuštěný a vypuštěný.

Výrazně diváky zaujal jako moderátor pořadu o zvířatech s názvem Chcete mě?. Kvůli jeho výraznému a osobitému projevu, jak už ostatně připomněl Jaroslav Sypal, se ho lidé právě v souvislosti se zvířaty snažili humorně napodobovat.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.