Lilia Khousnoutdinova o příchodu syna: Připravuji děti, aby na sourozence nežárlily, říká žena Karla Janečka
Miliardář a mecenáš Karel Janeček (47) a jeho partnerka Lilia Khousnoutdinova (32) již za pár dnů na světě přivítají druhého společného potomka. Půvabná politoložka a ceremonialistka v rozhovoru pro ŽivotvČesku.cz uvedla, že už má vše nachystáno a připravuje se na velký den. "U předchozích dvou porodů pro mě byla přítomnost partnera naprosto klíčová. Koneckonců porod vnímám jako určité vyvrcholení lásky dvou lidí, něčeho, co se v lásce zahájilo při početí. Tudíž bych byla velmi ráda, kdyby mi Karel mohl být láskyplnou oporou," popsala své pocity pro ŽivotvČesku.cz.
Lilie, vy už jste dříve naznačila, že na svět přivedete syna. Už víte, jaké dostane jméno?
Ano je to tak, bude to podle všeho kluk a první jméno bude mít po tátovi. Nicméně, tradičně jako všechny moje děti bude mít jména tři.
Ví se o vás, že preferujete, aby děti přicházely na svět v domácím či přirozeném prostředí. Máte ale i nějaké záložní řešení?
Určitě bych nejraději porodila doma, v prostoru, který jsem si pro tuto příležitost vybavila a vyzdobila přesně podle své představy o dokonalém porodním domě. Zároveň ale máme pochopitelně pro případ, že bychom s miminkem potřebovali větší lékařskou podporu, vybranou porodnici v Praze.
Váš partner se na miminko pochopitelně velmi těší a určitě bude u toho, až maličký přijde na svět...
Nyní s jistotou mohu říct jen to, že u porodu bude porodní asistentka, případně dvě. Nicméně ráda bych porodila, podobně jako v minulosti, v náruči svého partnera. Zároveň si uvědomuji, že jak nakonec porod dopadne, ví v podstatě jenom Bůh, takže se snažím nelpět na žádné konkrétní představě.
Je na vás vidět, že byste partnera u toho velkého okamžiku moc ráda měla. Můžete blíže popsat, co Karlova přítomnost pro vás přesně znamená?
U předchozích dvou porodů pro mě byla přítomnost partnera naprosto klíčová. Koneckonců porod vnímám jako určité vyvrcholení lásky dvou lidí, něčeho, co se v lásce zahájilo při početí. Tudíž bych byla velmi ráda, kdyby mi Karel mohl být láskyplnou oporou.
Působíte velmi klidným a vyrovnaným dojmem, vše je tedy již nachystáno na velký den?
V této fázi mám už takzvaně »zahnízděno«. Uzavřela jsem i spoustu pracovních projektů a snažím se připravovat hlavně tím, že jsem v klidu a trávím víc času v přírodě a se staršími dětmi. Těm se snažím dopřát maximální koncentrovanou pozornost, aby potom po porodu neměly důvod cítit žárlivost. Jelikož je jaro, zároveň vymýšlím a sázím zahradu, což mi přijde jako nádherně symbolické v tom smyslu »postavit dům, zasadit strom a porodit dítě«.
Na sociálních sítích jsem zahlédl, že máte za sebou také předporodní rituál. Dodává vám energii a sílu?
Rituál jsem absolvovala nedávno v kruhu blízkých žen a byl to pro mě nesmírně důležitý, velmi podpůrný a nádherný zážitek, který mohu doporučit každé mamince v očekávání. Tento krásný rituál mi vždy dodá jistotu, že mám kolem sebe kruh lidí, kterým na mně a na dítěti záleží, kteří jsou tu pro mě. A to vždy znamená obrovský zdroj podpory.
V České republice jsou alternativní porody velkým tématem a rozdělují společnost, pod vašimi příspěvky na sociálních sítích se často rozhoří intenzivní diskuze. Jaká podle vás panuje kolem porodů v přirozeném prostředí nyní atmosféra?
Myslím si, že říkat přirozenému porodu »alternativní« je už samo o sobě diagnózou toho, jak nezdravě naše společnost vnímá porodní proces, který je ze své podstaty naprosto přirozený. Zároveň jsme samozřejmě v minoritním množství případů velmi vděční za možnosti, které nabízí moderní medicína. Řekla bych to tedy spíš tak, že obrovskou výhodu má porod, kde jsou respektované potřeby ženy. A takový porod se může odehrát i v porodnici či v porodním domě. To ostatně vím z vlastní zkušenosti, kdy jsem na konci svého prvního porodu v Británii v naprostém klidu přijela z domácího prostředí do nejbližší porodnice, která mi poskytla perfektní péči. Pokud respektujeme potřeby rodičky, samozřejmě to nutně neznamená, že porod bude dokonalý, orgasmický a zcela přirozený. Maximalizuje se ale šance, že dopadne nejlépe, jak to jde. Mezi zmiňované potřeby patří například soukromí, přítmí, teplo, zbytečné nevyrušování otázkami a také jednoduché zásady, například že do porodního prostoru vstupuje minimální počet různých lidí a ideálně jen takových, k nimž žena cítí důvěru. Může se jednat o doktora, zpravidla to však spíš bývá personál, ke kterému měla žena možnost si předem vytvořit vztah. Tady se můžeme bavit o konceptu kontinuální péče, který bohužel u nás v Česku nabízí zatím jen komunitní porodní asistence. Ale nemusí tomu tak být. I v rámci porodnic by kontinuální péče měla a mohla být umožněna, jako to například můžeme vidět v mnoha běžných pracovištích ve Francii a v Anglii.
Obecně se často řeší, v jaké poloze by žena měla rodit...
Jistě, obrovskou roli hraje i porodní poloha. Například aktivní porodní polohy, které využívají gravitaci a spolupracují s fyziologií těla, vedou podle řady výzkumů k rychlejšímu, jednoduššímu a méně bolestivému porodu. Jsou tady také další podpůrné faktory, jako je například varianta rodit do vody, která značně ulevuje bolestem a celkově možnost používat jiné tlumicí prostředky na bolest než-li jen ty farmakologické. Aby porod proběhl co nejlépe, potřeby rodičky bychom měli respektovat v každém typu prostředí. Pravdou zůstává, že v českých porodnicích to často nebývá zvykem a porodní domy zatím v Česku neexistují. Domácí prostředí tedy v tomto směru poskytuje nejlepší příležitost. Určitě je také dobré se zamyslet nad tím, že zákroky při porodu mohou mít pro dítě celoživotní následky, což doložil nedávný anglický výzkum. Z tohoto důvodu máme, myslím, opravdu maximální motivaci je omezit na naprosté nutné minimum. Zároveň v Česku většina pracovišť zákroky rutinně nadužívá, čímž pochopitelně možná rizika jen navyšuje.
Vypadá to, že jste připravena skoro na všechno a porod berete jako možná nejintenzivnější moment v životě ženy. Už jste také přemýšlela, jak chcete strávit šestinedělí?
Pokud to bude možné, ráda bych převážnou část šestinedělí strávila co nejvíce v přírodě a s dětmi. Nicméně ze zkušenosti vím, že se zpravidla vždy najde něco, co je nutné řešit. Ostatně v obou předchozích případech jsem pokaždé pracovala už den po porodu, tudíž by mě vůbec nepřekvapilo, kdyby to tak dopadlo i tentokrát. Zároveň určitě nechci zanedbávat ani zahradu a výsadby.
Vy se nezastavíte a máte mnoho různých aktivit i pár dnů před porodem...
Porod je pro mě obecně velmi důležité téma. Ostatně teď vystupuji v rámci události Světového týdne respektu k porodu. Zároveň jsme na oslavu mého porodního období spustili celý nový e-shop, který právě nabízí zboží vhodné pro ženy od doby otěhotnění až do šestinedělí. Zároveň teď máme nový pořad Mama talks, kde probíráme s odborníky mnoho různých témat. I ten je určen obzvlášť pro ženy, které se na mateřství chystají. V neposlední řadě jsem, primárně tedy pro sebe, ke konci těhotenství navrhla několik nových modelů bambusového oblečení pro těhotné a kojící ženy. Z toho mám obrovskou radost. Nejenže se já sama díky těmto modelům cítím i jen pár dní před porodem velmi krásně a sexy, ale navíc je můžeme nabízet i dalším ženám. V tomhle období jsem se tedy neomezila jen na porod svého vlastního dítěte, ale rovnou jsem »porodila« i několik tématicky souvisejících iniciativ.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.