Lilia Khousnoutdinova řekla, co by dělala jako první dáma. Vypočítala vlastnosti, které Karlovi Janečkovi dávají šanci v boji o Hrad

Karel Janeček a jeho manželka Lilia
Karel Janeček a jeho manželka Lilia
Foto: Nextfoto
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 1. 2022

Podnikatel a matematik Karel Janeček (48) se oficiálně přihlásil do boje o Hrad. Miliardář je přesvědčen, že v prezidentských volbách se určitě dostane do druhého kola. Velkou oporou mu bude manželka Lilia Khousnoutdinova (33). Vystudovaná politoložka mu může během kampaně předat cenné rady. "Karel je velký patriot. On by mohl někam odjet a jen tak se slunit a užívat si oblíbených sportů, místo toho cítí pnutí, které mu to nedovolí," uvedla podnikatelova manželka pro ŽivotvČesku.cz.

Lilie, váš manžel Karel Janeček v pátek definitivně potvrdil, že bude bojovat o post prezidenta, chce získat nominační podpisy od občanů a je přesvědčen, že se dostane do druhého kola. Je jasné, že prezidentská kampaň bude náročná pro celou vaši rodinu. Co kandidatura vašeho manžela znamená pro vás jako manželku a matku?

Přijdou nové povinnosti a také jsem přislíbila, že podpoře Karla budu věnovat hodně času. Mám nějakou představu, co to bude obnášet, ale třeba se mýlím, je to přeci jen pro nás poprvé.

Veřejnost zná Karla Janečka jako bohatého podnikatele, jako mecenáše, jako matematika, který by rád do praxe uvedl nový volební systém. Vy ho znáte ale zcela jinak, důvěrně a intimně. Můžete vyzdvihnout nějakou jeho vlastnost, kterou veřejnost třeba nevidí, ale ve vašich očích ho tento charakterový rys deleguje do boje o Hrad?

On dlouhodobě a konzistentně dělá vše, co dokáže a může, a nasazuje všechny prostředky všeho druhu, nejen peníze a čas, ale i energii a kreativitu, pro to, aby vylepšil celé prostředí v České republice. Nesnaží se pouze o zlepšení svého sektoru, svého »malého rybníčku«, ale rád by pozvedl prostředí v Česku jako celek. Karel je velký patriot. On by mohl někam odjet a jen tak se slunit a užívat si oblíbených sportů, místo toho cítí pnutí, které mu to nedovolí. On ví, že aby měl dobré svědomí, tak se alespoň musí pokusit prostředí v České republice zlepšit. Myslím si, že toto je dobrý základ pro kohokoliv, kdo by se o takovou funkci chtěl pokoušet.

Prezidentské volby se uskuteční na začátku roku 2023. Určitě si umíte představit, že byste se stala první dámou. Jaké agendě byste se jako partnerka prezidenta chtěla věnovat?

Nepředpokládám u sebe žádné zásadní změny. Myslím, že bych se mohla dál věnovat tomu, na čem mi opravdu záleží, jsou to otázky, které se primárně týkají žen. Tedy od reprodukce, přes samoživitelky, podporu azylových domů, až po téma žen, které byly týrané či zažily sexuální násilí. To jsou témata, kterým se věnuji celý svůj dospělý života a věřím, že jsou patřičná i pro první dámu a dávala by smysl.


Prezidentské volby proběhnou v roce 2023 před 8. březnem, kdy uplyne druhé funkční období úřadujícího prezidenta Miloše Zemana (77). Přesný termín vyhlásí předseda Senátu, a to nejpozději 90 dnů před jejich začátkem.

Uchazečů o Hrad je už několik. Odhodlání projevil senátor Marek Hilšer (46), advokátka Klára Long Slámová (44) či senátor Pavel Fischer (56). Kandidaturu ohlásil také bývalý redaktor České televize Karel Diviš (45). Předpokládá se, že boj o Hrad bude chtít zkusit také ekonomka Danuše Nerudová (43). Účast zatím nepotvrdili: generál Petr Pavel (60), šéf hnutí ANO Andrej Babiš (67) a bývalý politik Miroslav Kalousek (61).

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.