Lukáš Pollert ostře o covidových pasech: Povinné očkování zrušeno nebylo, dál trvá segregační tlak na lidi, kteří chtějí normálně žít

Se svolením Lukáše Pollerta
Lékař Lukáš Pollert
Foto: Se svolením Lukáše Pollerta
Josef Šťastna | Redaktor
josef.stastna@zivotvcesku.cz
Publikováno: 20. 1. 2022

Anesteziolog Lukáš Pollert (51) neslaví skutečnost, že vláda nechala zrušit vyhlášku o povinném očkování pro lidi nad 60 let a některé profesní skupiny. Lékař s kontroverzními názory je přesvědčen, že povinné očkování nezmizelo. "Covid pasy jsou pořád vstupenky k životu. Takže tu nemáme »povinné« očkování, ale máme tu »dobrovolné« očkování, které je ale »povinné« pro spoustu lidí," uvedl lékař pro ŽivotvČesku.cz.

Vláda Petra Fialy (57) nechala ve středu zrušit vyhlášku o povinném očkování pro lidi nad 60 let a vybrané profesní skupiny. Premiér uvedl, že nechce dál dělit společnost. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (61) dodal, že povinné očkování považoval vždy za nesmyslné.

Anesteziolog Lukáš Pollert ale říká, že důvod k oslavě nemá. Podle něj v české společnosti dál trvá velký tlak na očkování, protože třeba do restaurací nebo pro vstup do bazénu a divadel je dál očkování vyžadováno. Alternativu mají jen lidé, kteří nemoc prodělali. Někteří lidé se dokonce rozhodli, že raději nemoc prodělají, aby získali certifikát o tzv. bezinfekčnosti a mohli se vrátit k normálnímu životu.

Kardiochirug Jan Pirk (73) od začátku epidemie koronaviru proslul tím, že otevřeně vystupuje proti názorovému proudu, který zastává vláda a poradní orgán Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES). Podle Jana Pirka není ohledně covidu možné vést v Česku svobodnou vědeckou diskuzi a jsou umlčovány názory, které nejsou v souladu s linkou ministerstva zdravotnictví. "Mě mrzí, že se tady nepřipouští diskuze. Jeden pan profesor z lékařské fakulty vystoupil na vědecké radě ministerstva zdravotnictví s návrhem, abych já přišel o profesuru a docent Roman Šmucler o docenturu, protože máme jiný názor," řekl světově uznávaný kardiochirurg pro ŽivotvČesku.cz.

"Podívejte se, pandemický zákon při tlaku k očkování může mít vážnější důsledky, než měla mít vyhláška o povinném očkování. Povinné očkování totiž musí brát v potaz imunitu lidí, před aplikací vakcíny se musí hledět na hladinu protilátek. Myslím, že navíc platí, že povinné očkování lze odmítnout, když je v rozporu s náboženským přesvědčením. Pandemický zákon imunitu lidí neakceptuje, ten akceptuje jen záznam v covidovém pase. Podle pandemického zákona je jedno, zda jsou lidé imunní, či nejsou, pandemický zákon hledí jen na to, zda má člověk další čárku po očkování," uvedl Lukáš Pollert pro ŽivotvČesku.cz.

Pandemický zákon by se měl prodloužit o rok a půl, tedy do konce srpna 2023. Mimořádnými opatřeními bude nově možné omezit provoz všech typů provozoven, trhů, sportovišť i školských či vzdělávacích zařízení pro děti od tří let. Opatření by nově mohlo vydávat také ministerstvo obrany.

"Covid pasy jsou pořád vstupenky k normálnímu životu. Takže tu nemáme »povinné« očkování, ale máme tu »dobrovolné« očkování, které je ale »povinné« pro spoustu lidí. Když se chcete někam dostat, třeba jít trávit nějaké aktivity s dětmi, tak se musíte nechat naočkovat. Musíte naočkovat sebe i děti, i když třeba víte, že jste imunní. To je ohromně nebezpečné. To pak vyvolává v řadě případů nežádoucí reakce i s možností úmrtí, tak to prostě je. Očkovat lidi, kteří mají imunitu a nemoc prodělali, je prostě špatně, to jsou základní imunologická pravidla. Pokud se nezruší covidové pasy, tak zrušení vyhlášky nikam vlastně nevedlo, ten segregační a diskriminační tlak je tu stále. Stále se ti lidé nemohou zúčastnit normálního života," dodal pro ŽivotvČesku.cz Lukáš Pollert s tím, že kroky vlády dál bude kritizovat.

Přestože ještě ani nepřišlo léto, resort zdravotnictví už připravuje občany na blížící se ...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu