Lukáš Pollert uvedl, že ekonomickou krizi nepociťuje. Prozradil své tajemství, jak se drahotě chytře vyhýbá
Reálná mzda v ČR po zahrnutí inflace klesla ve třetím čtvrtletí meziročně o 9,8 procenta, stejně jako ve druhém kvartále. Nominálně se podle Čekého statistického úřadu (ČSÚ) průměrná mzda zvýšila o 6,1 procenta na 39.858 korun, inflace ale rostla rychleji. Podle analytiků se už pokračující propad reálných mezd projevuje ve snížené spotřebě domácností. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila respektovaného lékaře Lukáše Pollerta (52), jestli ekonomickou krizi v rámci každodenního života pociťuje. Z jeho slov vyplynulo, že nikoliv.
Podle analytiků se už pokračující propad reálných mezd projevuje ve snížené spotřebě domácností. Vzhledem k přetrvávající vysoké inflaci se podle nich budou reálné příjmy snižovat i v příštím roce, i když už pomalejším tempem než nyní.
Lukáš Pollert pro ŽivotvČesku.cz vysvětlil, jak to dělá, že se mu úspěšně daří oproti jiným Čechům vyhýbat drahotě tak, že oblíbené a potřebné produkty pořídí a nevydá se ze všech peněz.
"Já jsem krizi nepoznal. Vím, že se o tom hodně píše. Víte, já jezdím metrem a tramvají. A mezi přestupními stanicemi metra a tramvaje je prodejna potravin - známý obchodní řetězec. Tam chodím. A když vidím máslo za cenu 49 korun, případně 54 korun, tak ho koupím. A vím, že je tam napsáno, že je ve slevě. Potom tam také kupuji snídaňové cereálie a vím, že když stojí 79 korun, tak že to je levnější, než když stojí 129 korun v plné ceně. Takže to zase kupuji ve slevě. Takhle to kupuji automaticky, protože si říkám, že je lepší to kupovat levněji. Takhle to už dělám řadu let. Vždy, když vidím něco levného, co používáme, příkladem máslo, olej, jablka, pečivo a podobně, tak to koupím," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz bývalý český olympionik a zkušený lékař.
"Vím, že v současnosti jsou dražší jogurty. Vím, že moje děti mají v oblibě jeden druh tohoto sortimentu, který dříve stál 11 korun. Teď trošku ale zdražil na 16 až 17 korun, ale dá se sehnat i za 14 korun. To znamená, že když ty jogurty jsou ve slevě, tak je koupím. Když ale vidím cenovku, kde je horní hranice ceny, tak to nekupuji. A takhle to mám i s »pacholíkama«," dodal pro ŽivotvČesku.cz Lukáš Pollert.
Průměrná nominální mzda v Česku ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostla o 2295 korun, obecně ale platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou. Medián, tedy prostřední hodnota mezd, vzrostl ve třetím čtvrtletí meziročně o 6,5 procenta, u mužů dosáhl 37.530 korun, u žen byl 32.171 korun.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.