Lukáš Rosol promluvil o koronaviru. Očkovat se nechám, má to ale zásadní podmínku, říká

Petr Rosol a jeho manželka Petra Rosolová
Petr Rosol a jeho manželka Petra Rosolová
Foto: Nextfoto.cz

Koronavirus a následná vládní opatření razantně vstoupily do života také profesionálním sportovcům. Také tenista Lukáš Rosol (35) přiznal, že současné události ho naučily o světě a životě přemýšlet jinak. "Epidemie mě vytrhla z turnajového rytmu a vzala mi na jistou dobu práci a příjem," přiznal Lukáš Rosol pro ŽivotvČesku.cz.

Dvojnásobný vítěz Davisova poháru, milující manžel a otec šestiletého Andrého Lukáš Rosol popsal, že koronavirová epidemie mu do značné míry změnila myšlení. Lukáš Rosol přiznal, že dění kolem nemoci covid-19 ho přimělo k tomu uvažovat, jak bude jednou vypadat život bez tenisové rakety.

Lukáši, berete koronavirus jako zásadní ránu? Nebo je to pro vás výzva a možnost zastavit se?

Covid je pro mě šancí zastavit se a vydechnout, nabrat sílu, nechat tělu zničenému sportem prostor pro regeneraci. Rána je to pro mě hlavně z důvodu času. Letos mi bude 36 let. Nelze předpokládat, že mám v kariéře ještě spoustu času. Mám možná rok, možná dva, možná pár měsíců, nerad bych tak dlouhou kariéru končil kvůli pandemii.

Koronavirus vám tedy vzal hlavně turnaje, že?

Epidemie mě vytrhla z turnajového rytmu, vzala mi na jistou dobu práci a příjem, což byla ta těžší stránka, protože určité výdaje a závazky nepočkaly. Na jednu stranu jsem si užíval momentů, kdy jsem mohl s rodinou na výlet, ale pořád jsem měl v hlavě, jak dlouho celá situace bude trvat a hledal jsem řešení, jak správně trénovat. Velká mentální výzva byla v tréninku, který neměl žádný cíl – jako sportovci jsme nevěděli, zdali budeme hrát turnaje za měsíc nebo za půl roku, čili jsme se museli prostě udržovat.

Najdete na celé té situaci i něco pozitivního?

Covidová situace mi dala možnost prožívat všední dny, za což jsem vděčný, po sedmnácti letech tenisového stereotypu jsem konečně poznal, jaké to je žít normálně. A musím uznat, že i na takový způsob života se velmi těším. Beru si z toho ponaučení, že si budu více vážit svobody a volnosti. Věci, které mi dřív přišly samozřejmé, se mi teď zdají nereálné. Když odcházím z domu, neberu si už jen peněženku, klíče a telefon, beru si roušku, která se stala součástí každého dne. Je mi líto všech, kteří řeší existenční problémy a věřím, že tato zkušenost spojí lidi víc dohromady.

Velké téma jsou vakcíny. Jaký názor máte na očkování?

Očkovat se nechám v momentě, kdy tím bude podmíněná má práce a v momentě, kdy bude už konečně jasné, zdali očkování funguje. Domnívám se, že očkováním bude podmíněno cestování, na kterém je má práce závislá. Takže z tohoto důvodu se očkovat nechám.

Určitě sledujete kroky české vlády. Jak je hodnotíte?

Zkouším porozumět oběma stranám, jak názoru lidí, tak krokům vlády. Není to jednoduchá situace, ať vláda udělá cokoliv, najde se vždy určitá skupina národa, které se to nebude líbit. Každopádně doufám, že se situace brzy zlepší a že opatření začnou zabírat.

Antigenní testy, které vláda nakoupila pro testování ve školách, nemají podle odborníků do...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.