Lží už bylo dost. Europoslanec Peksa se svou kolegyní bojují proti energetickým blábolům

Europoslanec Mikuláš Peksa
Europoslanec Mikuláš Peksa
Foto: Se svolením Mikuláše Peksy
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 12. 2022

V české společnosti v současnosti nejvíce rezonuje hned několik zásadních témat. Mezi ně se řadí energetika a klimatické problémy. Mnohdy se mezi lidmi šíří polopravdy a různé mýty, které nemají s realitou nic společného. Do boje proti dezinformacím v rámci zmíněných témat se nově pouští »pirátské duo« - poslankyně Klára Kocmanová (30) a europoslanec Mikuláš Peksa (36). Pro ŽivotvČesku.cz sdělili, že pilířem jejich konání je nový webový projekt, na němž veřejnost dokáže rozlišit mezi pravdou a zavádějící informací.

"Poměrně dominantní problém některých českých politiků je, že nevěří realitě. To pak způsobuje potíže nám všem, protože s takovým přístupem nejde dobře nastavit investice, případně napsat dobré zákony. V důsledku toho naše energetika zastarává, ceny energií jsou neúměrně vysoké, současně s tím pro klima děláme velmi málo," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz pirátský europoslanec Mikuláš Peksa, v čem spatřuje zásadní problém.

Se svou kolegyní a poslankyní Klárou Kocmanovou připravili online projekt s názvem Zachraňme energetiku, jehož cílem je přinášet lidem reálná fakta. Zároveň má vyvracet nepravdivé výroky o energetice a klimatu.

"Věříme, že to může pomoct racionalizovat debatu o klimatické změně a modernizaci energetiky. Naši kolegové a kolegyně z neziskových organizací se denně setkávají s podobnými mýty na sociálních sítích, web Zachraňme energetiku by jim mohl usnadnit práci s argumentací. Může to být užitečné i pro novináře a širokou veřejnost," přiblížila pro ŽivotvČesku.cz v zaslané zprávě přínosy projektu poslankyně Klára Kocmanová.

V rámci ověřování faktů chtějí oba politici pracovat s databází Mezinárodní energetické agentury, podkladovou analýzou Evropského parlamentu, případně Evropské komise, také nezávislé studie a analýzy profesních asociací, které působí v moderní energetice.

Projekt Zachraňme energetiku odstartoval symbolicky 12. prosince, což byl den, kdy v Praze byly naposledy k vidění takzvané klimatické hodiny.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.