Macronův další summit už i s Fialou, který první mítink označoval za zbytečný. Šándor jeho kritiku přeložil

Francie ve středu uspořádá druhé jednání o Ukrajině a bezpečnosti v Evropě. Dnes to podle agentury AFP oznámil francouzský prezident Emmanuel Macron. Potvrdil tak dřívější zprávu agentury Reuters. Macron už jednu schůzku uspořádal v pondělí, tu ale omezil na několik evropských představitelů. Nyní sdělil, že pozval i několik dalších evropských a mimoevropských států. Česko na schůzce, která bude tentokrát formou videokonference, zastoupí premiér Petr Fiala. Ten ještě pondělní mítink na stejné téma kritizoval. Pro ŽivotvČesku.cz situaci okomentoval bezpečnostní expert a komentátor Andor Šándor.
Fiala pondělní jednání kritizoval. "Další neformální diskuse, navíc týden po Evropské radě a pár dní před německými volbami, nikam nevedou a Evropa po další večeři vážněji brána nebude. Je třeba začít konat. V první řade revidovat Green Deal ve prospěch posílení konkurenceschopnosti, zásadně omezit byrokracii, důsledně vyhošťovat migranty, kteří se provinili proti našim zákonům, a investovat do naší obrany a bezpečnosti. Je třeba neztrácet čas a přistoupit k činům," citovala mluvčí vlády Lucie Ješátková premiéra.
Paradoxem na situaci je, že česká vláda se do poslední chvíle snažila získat pozvánku pro premiéra Petra Fialu na Macronův krizový summit k Ukrajině v Paříži. Ale marně.
Macron pondělní schůzku do Paříže svolal v reakci na záměr Spojených států jednat s Ruskem o příměří na Ukrajině bez Evropanů. Jedním z hlavních cílů jednání, o kterém média informovala jako o krizovém summitu, bylo proto stanovit společný postoj evropských zemí k Ukrajině. Schůze se zúčastnili šéfové vlád Francie, Německa, Británie, Dánska, Polska, Itálie a Španělska a také nejvyšší představitelé Evropské unie a NATO. Takový formát jednání však vyvolal kritiku některých evropských zemí.
Středeční jednání bude podle Reuters v hybridní podobě, kdy se představitelé některých zemí připojí přes video. Učiní tak i Fiala, sdělila mluvčí vlády Lucie Ješátková.
"Myslím, že evropští lídři by měli pochopit realitu situace, která je jiná, než si představují. Realita je, aby v rámci nových vztahů uspořádání světa, kde hlavní globální mocnosti USA, Čína a Rusko, které si budou nějakým způsobem rozdělovat sféry vlivu, se dohodly. A k tomu je potřeba vyřešit konflikt na Ukrajině a v Pásmu Gazy. A že Evropa v tomto řešení nehraje primární roli. Evropa se již dávno spoléháním se na Spojené státy vyřadila. A čím dál více vidíme, že Američané nevidí Rusko jako zásadní problém, ale vnímají ho jako jednoho ze světových lídrů, který má své sféry zájmu. A ty si bude prosazovat ne na úkor USA a Číny. A v tomto kontextu je Evropa na druhé koleji. Potvrzuje to i tím, že jeden ministr řekne, že »pošleme na Ukrajinu své vojáky«, druhý ministr řekne, že naopak oni ne. Tady vidíme, že Evropa je tragicky neschopná se dohodnout na jedné politice," uvedl pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert a komentátor.
Šándor se vyjádřil i k postoji Petra Fialy, který Macronův krizový summit nejprve kritizoval, nyní už bude přítomen, a to v rámci formy videokonference. "Když vás někdo vyřadí z nějakého jednání a vy máte pocit, že tam patříte, tak máte dvě možnosti – buď to chlapsky uznat, nebo to znevážit. To udělal Petr Fiala, že to znevážil, nicméně je to poznání, že patříme do druhé ligy. A je to výsledek naší zahraniční politiky," dodal pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert.
Cílem schůzek organizovaných Francií je vyhodnotit, jak by mohly vypadat možné bezpečnostní záruky pro Ukrajinu. Některé země, příkladem Francie, Británie nebo Švédsko, počítají i s účastí na případné mírové vojenské misi. Tu nevyloučilo ani Německo, ačkoli kancléř Olaf Scholz na toto téma nechtěl s novináři hovořit, neboť to v tuto chvíli považuje za nevhodné. Dalším tématem je zvýšení výdajů na obranu, což od členů NATO a od Evropy požaduje americký prezident Donald Trump.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.