Máme tři procenta populace tvořenou uprchlíky, víz je přes 300 tisíc, řekl ministr vnitra. Popsal, kdy bude jasno o penězích z EU a jak má být pomoc velká

Vít Rakušan
Vít Rakušan
Foto: Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 21. 4. 2022

Ministerstvo vnitra uvedlo na svém Twitteru, že počet vydaných víz pro lidi prchající před ruskou invazí na Ukrajinu přesáhl 300 tisíc, konkrétně jde o téměř 302 tisíc Ukrajinců. Jen ve středu pak Česko udělilo 2800 speciálních víz, což je zhruba stejný počet jako ve stejný den minulý týden. Kdy by mělo být jasno o prvním finančním balíčku od Evropské unie, popsal pro ŽivotvČesku.cz ministr vnitra Vít Rakušan (43)

Ukrajinci prchající před ruskou invazí dostávají víza dočasné ochrany, která jim umožňují v Česku pobývat až rok. Zároveň mají přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání, na trh práce a mají nárok na další asistenci, například při ubytování.

"Sumarizujeme všechny požadavky a nároky České republiky, přičemž vláda jako koordinátora finanční pomoci z EU určila ministra pro evropské záležitosti Mikuláše Beka. Já jsem o tom hovořil s několika evropskými zástupci včetně české eurokomisařky Věry Jourové, ale i s Ylvou Johanssonovou, která má na starosti vnitro i justici," uvedl Vít Rakušan.

Asociace krajů by měla do příštího jednání Ústřednímu krizovému štábu předložit plán ubytovacích kapacit, které budou soukromí vlastníci v létě potřebovat pro komerční využití. Podle Rakušana je potřeba mít přehled, kolik míst, která nyní uprchlíci užívají, bude potřeba nahradit alternativním ubytováním.

Co se týče konkrétní finanční pomoci od EU, jasno by prý mělo být v řádu týdnů. "Ten balíček pro českou republiku asi nebude jasný před koncem května. Evropa už ale doufáme vnímá, že Česká republika není žádnou tranzitní zemí, a byť nejsme na hranici Ukrajiny, tak jsme cílovou zemí. Máme tři procenta populace tvořenou uprchlíky, takže jsme jednou z nejvíce postižených zemí touto migrační vlnou. Myslím, že Evropa pochopila, že ta pomoc pro Českou republika musí patřit k těm největším," dodal pro ŽivotvČesku.cz ministr vnitra.  

Vít Rakušan minulý týden také uvedl, že se počet běženců ustálil na zhruba 300 tisících, ministerstvo sice vydává další víza, někteří Ukrajinci ale naopak odjíždějí. Podle úterního vyjádření ředitele cizinecké policie Milana Majera by se mohl počet uprchlíků podle jednoho ze scénářů zvýšit na půl milionu v souvislosti s pokračující ruskou agresí na jihu a východě země.

Na cizinecké policii se ve středu nahlásilo 2450 lidí, dohromady se zaregistrovalo téměř 186 tisíc uprchlíků. Děti do 15 let se na policii hlásit nemusí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.