Manuál policie, jak na Dušičky ochránit cennosti. Muži zákona popsali, o co mají zloději největší zájem a jak číhají na lup

Dušičky - Ilustrační snímek
Dušičky – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 30. 10. 2021

Každoročně připadá na druhý listopadový den Památka zesnulých. V tento den si lidé připomínají své zesnulé blízké, kterým na místa věčného odpočinku nosí květiny, svíčky, věnce a jiné vzpomínkové předměty. I takový den dokáží zloději využít ve svůj prospěch a policie proto bude tento den věnovat zvýšenou pozornost hřbitovům a jejich okolí. Lidé by se měli mít na pozoru. "Zajímají se především o osobní věci odložené při úpravách pomníků nebo o věci odložené v zaparkovaných vozidlech před hřbitovy," řekl pro ŽivotvČesku.cz policejní mluvčí Pavel Truxa a popsal, čím by se lidé měli řídit.

V den Památky zesnulých, kterému se lidově říká Dušičky, si lidé připomínají své zesnulé blízké. Vzdávají jim hold návštěvou hřbitovů, kde za ně zapálí svíčku, položí květinu a hrob vyčistí od podzimního nánosu spadaného listí. Dušičky jsou bohužel nejen dnem, kdy vzpomínáme na ty, kteří tu s námi již nejsou, ale také dnem, kdy policie každoročně pozoruje zvýšenou aktivitu pachatelů trestné činnosti.

"Bývá problém s tím, že pachatelé využívají dobu, kdy lidé uctívají své blízké, k páchání majetkové trestné činnosti, buď na hřbitovech či v jejich okolí. Zajímají se především o osobní věci odložené při úpravách pomníků nebo o věci odložené v zaparkovaných vozidlech před hřbitovy," řekl pro ŽivotvČesku.cz policejní mluvčí Pavel Truxa.

Problémem nejsou jen krádeže drahých upomínkových předmětů z hrobů, ale také aktivita zlodějů přímo ve chvílích, kdy jejich oběti obstarávají pomníky svých blízkých. Zaměřují se nejen na nepozorné truchlící, ale i na jejich vozy a případné cennosti v nich. Policejní mluvčí proto vysvětlil, na co je třeba si dávat pozor.

"Nepozornost návštěvníků, byť velmi krátká, může být příležitostí pro zloděje. Je důležité si s sebou nebrat cennosti, mít své věci pod kontrolou, nenechávat věci viditelně odložené v zaparkovaných vozidlech. Samozřejmě apelujeme na lidi, aby si hlídali tašky, kabelky a kontrolovali své okolí. K odcizení věcí z vozidla či při úpravě pomníku stačí zlodějovi opravdu pár vteřin," popsal Pavel Truxa pro ŽivotvČesku.cz návod, jak se na den Památky zesnulých nenechat okrást.

Zvýšenou kriminální aktivitu sledují policisté 2. listopadu každoročně. "Příležitost dělá zloděje. Počet lidí na hřbitovech je na Dušičky zvýšený a s tím i páchaná trestná činnost, ale statisticky to vedené není," vysvětlil policejní mluvčí pro ŽivotvČesku.cz, čím je trestná činnost na Dušičky ovlivněna.

Kromě majetkové trestné činnosti se policie zaměří i na dopravu a řidičům doporučuje dbát zvýšené opatrnosti. "Očekáváme i zvýšenou dopravu, vyjíždějí i takzvaní sváteční řidiči. Je třeba počítat s tím, že se mohou objevit na silnicích. I oni by si měli dávat pozor, zkontrolovat před cestou auto a být k sobě na cestách ohleduplní," dodal policejní mluvčí Pavel Truxa pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.