Reklama:

Mapa cestovatele se změnila. Některé destinace už jsou téměř zapovězené. Promluvila mluvčí ministerstva

Dovolená - Ilustrační snímek
Dovolená – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 8. 8. 2021

Stejně jako se mění epidemická situace ve světě, projevují se také změny na tzv. mapě cestovatele. Jedná se o »pomůcku« ministerstva zahraničí, které společně s ministerstvem zdravotnictví a ministerstvem vnitra rozhodují o tom, do jaké barevné kategorie se dle míry rizika nákazy která země zařadí. Druhá polovina letních prázdnin už začala a dovolené jsou i nadále v plném proudu. "Zejména mezi britskými a ruskými turisty se v destinacích jakou jsou Řecko, Španělsko, Maledivy, ale například také v Turecku nebo v Tunisku, šířila delta mutace. Není to tak, že bychom dávali antipatie té dané zemi, ale vyhodnocujeme, jaké riziko kde vzniká pro české turisty," sdělila mluvčí ministerstva zahraničí pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Mapa cestovatele má pět barevných kategorií, které určují míru rizika infekce v dané zemi. Ta se logicky pravidelně aktualizuje a v posledních týdnech zařazuje stále více turisticky oblíbených destinací do rizikovějších skupin. Do žluté kategorie se středním rizikem nyní spadá Švýcarsko, Itálie, Belgie, Estonsko, Finsko nebo Island. V červené skupině s vysokým nebezpečím infekčnosti je pak zařazeno Řecko, Portugalsko, Dánsko, Francie, Irsko, Lucembursko, Malta či Monako.

Ještě o stupeň hůře je na tom v tmavě červené sekci Španělsko, Turecko, Velká Británie, Kypr, Kuba, Maledivy, Mexiko, Nizozemsko nebo Kostarika - zde hrozí velmi vysoké riziko nákazy. Do zemí s extrémním nebezpečím patří aktuálně Tunisko, Peru či Rusko. Do zelené, tedy nejméně rizikové kategorie, česká ministerstva zařadila například Bulharsko, Chorvatsko, Rumunsko, Slovinsko či Thajsko.

Reklama:

Reálným nebezpečím je ve světě také varianta delta (tzv. indická), která stojí například v Řecku, Španělsku, na Maledivách nebo v Egyptě za zvyšujícím se počtem nakažených turistů.

"Zejména mezi britskými a ruskými turisty se v těchto destinacích, ale například také v Turecku nebo v Tunisku, šířila delta mutace. Není to tak, že bychom dávali antipatie té dané zemi, ale vyhodnocujeme, jaké riziko vzniká pro české turisty. V zemích, o kterých mluvíme, tráví lidé dovolenou často v rezortech, kde se právě setkávají s turisty z jednotlivých zemí. Musíme sledovat, kolik turistů je kde z těchto »problematických« zemí a na základě toho rozhodovat o míře rizika pro Čechy," vyjádřila se tisková mluvčí ministerstva zahraničí Eva Davidová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že například v turistických rezortech v Turecku se nakazili variantou delta i lidé, kteří už byli očkovaní.

"Buď to bylo po první dávce, nebo poněkud kratší dobu po druhé dávce, přesný počet dní bych nerada uváděla. Delta je nebezpečná i pro očkované, takže česká vláda – potažmo ministerstva musí velmi pečlivě zvažovat a rozhodovat, jak kontrolovat ty, kteří se z těchto destinací vrací," dodala pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: