Mapa cestovatele změnila barvy. Oblíbené země se propadly do rizikových kategorií. Promluvil mluvčí ministerstva
Podmínky pro cestování se neustále mění, a tak se ministerstvo zahraničních věcí snaží Čechy o situaci informovat prostřednictvím tzv. mapy cestovatele. Aktuálně se některé oblíbené dovolenkové destinace zařadily do horší skupiny, což znamená, že při jejich návštěvě hrozí vyšší riziko infekce. "Řazení států do seznamu zemí podle míry rizika nákazy probíhá na základě vyhodnocení dat z ECDC," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz tiskový mluvčí ministerstva zdravotnictví Kryštof Berka.
V kooperaci s ministerstvem zdravotnictví a ministerstvem vnitra vzniká cestovatelský semafor, na kterém pět barev zařazuje země celého světa do kategorií podle míry rizika nákazy. Ačkoli si některé země pohoršily a nyní patří mezi rizikovější, lidé se mapou příliš neřídí a cestují, kam chtějí.
"Řazení států do seznamu zemí podle míry rizika nákazy probíhá na základě vyhodnocení dat z ECDC (Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí, pozn. red.), která ilustrují epidemiologickou situaci v jednotlivých zemích. Tento seznam se aktualizuje v týdenních intervalech," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Kryštof Berka z tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví.
Střední riziko nákazy koronavirem hrozí například už i v Bulharsku, které v minulých týdnech spadalo ještě do »bezpečné« zelené kategorie. K němu je zařazeno i Finsko, Itálie, Lichtenštejnsko, Lucembursko, Norsko, Rakousko, Slovinsko nebo Švýcarsko. O stupeň horší červená skupina eviduje země s vysokým nebezpečím infekce – konkrétně jde o Belgii, Dánsko, Estonsko, Francii, Irsko, Island, Litvu, Maltu, Nizozemsko, Portugalsko, Řecko nebo Švédsko. Velmi vysoké riziko nákazy platí pro návštěvníky Egypta, Kostariky, Kypru, Kuby, exotických Malediv, Maroka, Mexika, Turecka, Velké Británie či Španělska.
Do zelené skupiny je stále zařazeno Chorvatsko, Maďarsko, Německo, Polsko, Slovensko nebo Thajsko a Spojené státy americké. Pravým opakem jsou země, kde vzniká extrémní nebezpečí kvůli nákaze koronavirem a jeho variantami, tam zůstává Peru, Rusko nebo turisty oblíbené Tunisko.
"Myslím si, že klienti řeší spíše samotné podmínky cestování, nežli míru rizika nákazy. Nikdo asi epidemickou situaci nepodceňuje, na druhou stranu už lidé nemají z covidu takový strach jako loni - přeci jenom s ním žijeme už rok a půl. Řeší hlavně pravidla a restrikce, které jsou spojeny se zařazením zemí na mapě cestovatele. Česká republika má z okolních států nejpřísnější podmínky pro návrat do země," řekl tiskový mluvčí CK Fischer Jan Bezděk pro ŽivotvČesku.cz.
Podle epidemiologa a experta na cestovní medicínu Rastislava Maďara má mít pobyt v zahraničí pravidla, která by se měla striktně dodržovat. "Cestování samozřejmě není úplně bez rizika, ale je to spíše o tom, aby lidé i v zahraničí dodržovali potřebná opatření – zejména se vyhýbali davům, zachovali potřebný odstup od cizích lidí a tam, kde to není možné, použili respirátor," poznamenal pro ŽivotvČesku.cz.
Například Bulharsko eviduje v zemi 435 940 případů lidí s onemocněním covid-19, přibylo 1 405 nově nakažených. V Řecku je situace horší, počet případů nákazy vyšplhal na 543 749 osob, z toho 4 206 je nových. Turisty milované Chorvatsko se drží s počtem nakažených na 367 409 případech, nově se nakazilo 341 lidí. Pro porovnání – v Česku laboratoře potvrdily během úterý 17. srpna 294 nakažených.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.