Marek Raditsch uvedl, proč je zavedení covid pasů v restauracích nereálné. Byla by to ale jistota, míní

Marek Raditsch je známý gastronomický mistr
Marek Raditsch je známý gastronomický mistr
Foto: se souhlasem Marka Raditsche

Covid pasy jsou tématem, které je spojeno nejen s cestováním. Mluví se o tom, že by se mohly využívat také v rámci služeb, například v restauračních zařízeních. Šéfkuchař a bývalý porotce gastronomické televizní show Marek Raditsch vidí řešení očkovacích průkazů jako smysluplné, ale s ohledem na organizaci očkování v zemi bohužel nereálné. "Jako diskriminaci to nevidím, ale vidím to možná jako nějakou jistotu pro restaurace, hotely, letecké společnosti a podobně," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Koronavirová krize zasáhla také českou gastronomii. Restaurace, stravovací zařízení a hospody musely zůstat kvůli zavedeným vládním opatřením uzavřené. V souvislosti s jejich znovuotevřením se řeší používání covid pasů, které by mohly mít výhody nejen pro cestování.

"Osobně s tím souhlasím a myslím si, že je to fajn. Ale když si vezmeme postup a rychlost, jakou to u nás probíhá, tak myslím, že segment restaurací Fine Dining rozhodně nenavštěvují důchodci – tedy lidé nad 70 nebo 80 let. Pokud to půjde aktuálním tempem, tak lidé ve »standardním« věku - řekněme mezi 25 až 60 roky, ať nikoho nediskriminuju, budou očkováni mým odhadem v září. To jsou věci, které nejdou ruku v ruce," řekl Marek Raditsch pro ŽivotvČesku.cz s tím, že Evropská unie v tomto ohledu ztratila svou roli a nechala celou situaci na státech.

"Bude se tedy něco zavádět povinně, bude to jenom v rámci EU, nebo celosvětově? Jaká budou pravidla? Jako diskriminaci to nevidím, ale vnímám to možná jako nějakou jistotu pro restaurace, hotely, letecké společnosti a podobně," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz uznávaný mistr gastronomie a Executive Chef pražského Kampa Parku.

Problém realizace použití covid pasů v souvislosti s návštěvou restaurace a dalších podniků vidí v rychlosti, s jakou v Česku probíhá očkování proti koronaviru. "To by teď muselo být naočkováno třeba 60 až 70 % populace – což není a v dohlednu asi úplně nebude," dodal Marek Raditsch pro ŽivotvČesku.cz.

Ve středu byl v Česku očkován proti nemoci covid-19 druhý nejvyšší počet lidí za den od za...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.