Marian Jurečka ujistil, že vláda ve středu schválí příspěvek 5000 korun na dítě. Jiří Paroubek se domnívá, že tomu možná ministr ani nerozumí

Bývalý politik Jiří Paroubek
Bývalý politik Jiří Paroubek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 29. 5. 2022

Vláda ve středu schválí návrh, který umožní vyplatit dávku 5000 korun na dítě rodinám s hrubým příjmem za loňský rok do jednoho milionu korun. V nedělním diskusním pořadu Partie Terezie Tománkové o tom ujistil vicepremiér a ministr práce Marian Jurečka (41). Vláda projednávání návrhu minulou středu o týden odložila. Šéf resortu v diskuzi řekl, že odložit projednávání ve vládě navrhl kvůli dopracování technicko-legislativních připomínek. Některá ministerstva se postavila k materiálu kriticky a upozornila na jeho nesoulad s ústavním pořádkem nebo právem EU. Pro ŽivotvČesku.cz se ohledně kotrmelců v rámci příspěvku vyjádřil Jiří Paroubek (69), který celou zdlouhavou věc a dřívější omyl ministra práce označil jako »trapné«.

Jurečka v sobotu neupřesnil, jak chce na tyto kritické výhrady jiných úřadů reagovat. Ohledně odkladu ve vládě argumentoval tím, že takto vláda postupuje i u desítek jiných materiálů. Řekl, že kdyby na tom trval, vláda by jeho návrh schválila již ve středu. "Není tam žádná nevůle politická, není tam žádná principiální neshoda," ujišťoval vicepremiér.

To, že příspěvek nebude plošný, ale bude odvozený od výše příjmů, podle něj ušetří zhruba miliardu korun. Náklady na úpravu IT systému podle Jurečky budou představovat asi 30 milionů korun. Nevyloučil, že pokud by to situace vyžadovala, vláda by k podobnému kroku přistoupila znovu. Informoval také, že příští týden po vládě chce zveřejnit další balík opatření, která budou mířit na osoby se zdravotním handicapem.

Jurečkův oponent v diskusi, místopředseda poslaneckého klubu ANO Aleš Juchelka (46), řekl, že příprava výplaty této dávky je příkladem chaosu. Obvinil vládu, že chce příspěvek vyplatit populisticky až před podzimními volbami, zatímco občanům narůstají účty za energie už nyní. Jurečka naopak poukazoval na to, že rodiny s dětmi mají nejvyšší výdaje před začátkem školního roku. Podle Juchelky by měl Jurečka na svoji funkci rezignovat, Jurečka rezignovat nehodlá.

Kriticky ohledně příspěvku se pro ŽivotvČesku.cz vyjádřil Jiří Paroubek, který dřívější zmatky označil za trapné. Podle původního oznámení totiž na příspěvek měly dosáhnout i bohatší rodiny. Šéf resortu práce a sociálních věcí následně své tvrzení opravil - pětitisícovou finanční injekci nakonec dostane méně rodin. 

"Myslím, že vláda vede zemi bludným směrem, není nic, co by mě v jejich činnosti potěšilo. Když se ohlédneme, jeden den vyhlásí místopředseda vlády, že všichni rodiče budou dostávat pět tisíc korun na dítě z čistého, pak že to byl omyl, že to je z hrubého. Takže oni to nedokáží říct ani srozumitelně, možná tomu ani nerozumí, je to trapné. Je to jeden přehmat za druhým a nevím, jestli to je pro legraci či k pláči, ale každopádně pro lidi, když se jim zvyšují o desítky procent služby, energie, ceny potravin, tak je to pro ostudu," uvedl pro ŽivotvČesku.cz kriticky bývalý předseda vlády Jiří Paroubek.

Marian Jurečka v rámci diskuze pak doplnil, že postup žádání o dávku bude digitalizovaný. Žadatel podle něj vyplní jen osobní údaje za členy rodiny a rozhodne se, jak chce dávku vyplatit, zda třeba na účet nebo poštovní poukázkou. Nebude muset dokládat příjmy, protože stát si je vezme z České správy sociálního zabezpečení nebo z finančních úřadů.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.