Marta Kubišová se stane čestnou občankou hlavního města: To nevím. A kdy to bude? tázala se zaskočená zpěvačka, která nemůže teď chodit

Zpěvačka Marta Kubišová
Zpěvačka Marta Kubišová
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 5. 2022

Čestnou občankou hlavního města se podle dokumentu, který v pondělí projednají pražští radní, nově stane zpěvačka Marta Kubišová (79). Poctu získá za umělecký přínos v kultuře, za mimořádné činy spojené s osobním hrdinstvím v období invaze vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968 a v období normalizace. "To vůbec nevím. To je pro mě překvapení," řekla pro ŽivotvČesku.cz umělkyně, která se zároveň dotazovala, kdy »ceremoniál« bude. Svůj dotaz zdůvodnila tím, že nemůže po pátečním zdravotním vyšetření nesouvisejícím s dolními končetinami dočasně chodit.

Jedním z významných symbolů demonstrace po 17. listopadu 1989 se stala i píseň Modlitba pro Martu, kterou z balkonu Melantrichu na Václavském náměstí v Praze zazpívala Marta Kubišová 21. listopadu. Po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy se stala symbolem odporu proti okupaci. Od února 1970 měla totiž legendární umělkyně kvůli svým postojům zakázáno vystupovat a režim jí také bránil najít si zaměstnání. Marta Kubišová také podepsala Chartu 77 a stala se jednou z jejích mluvčí.

Svou hudební kariéru Marta Kubišová ukončila přibližně před pěti lety. Praha oceňuje své významné obyvatele několika způsoby. Nejvyšším osobním vyznamenáním udíleným hlavním městem je čestné občanství. 

Redakce ŽivotvČesku.cz v neděli oslovila zpěvačku, zda o ocenění ví. "Já? Jo? To je mi novina. To mi nikdo neřekl. To vůbec nevím. To je pro mě překvapení. A kdy to bude? Myslím, kdy ta akce má vypuknout?" tázala se zaskočená Marta Kubišová, která byla ale mile překvapena. Pak zdůvodnila, že v pátek podstoupila zdravotní zákrok, o kterém redakce nebude z důvodu soukromí zpěvačky informovat, a jeho vedlejším efektem bylo, že momentálně má krátkodobě velmi ztíženou chůzi.

"Samozřejmě mě to těší, ale jste první, kdo mi to řekl," dodala pro ŽivotvČesku.cz už s úsměvem legendární umělkyně, která 17. listopadu 1989 na Národní třídě sice nebyla, o dva dny později ale jejímu zpěvu z balkonu Melantrichu naslouchalo 100 tisíc lidí.

Spolu s Martou Kubišovou se stane čestným občanem také houslista Václav Hudeček (69). Přidělení čestného občanství kromě radních musí ještě schválit městští zastupitelé.

Zpěvačka je zároveň držitelkou medaile Za zásluhy II. stupně, Čestné medaile T. G. Masaryka, Svatováclavského vyznamenání nebo francouzského Řádu čestné legie.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.