Martin Stropnický za lásku k podřízené potrestán nebude. Zda už diplomat pronikl za hranici vymezené čáry, vysvětlil exvelvyslanec Petr Kolář

Martin Stropnický
Martin Stropnický
Foto: Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 20. 5. 2022

Rozchod herečky Veroniky Žilkové (60) a jejího manžela Martina Stropnického (65) měl kromě lidského rozměru i ten politický. Velvyslanec v Izraeli totiž podle slov své manželky přiznal intimní poměr s podřízenou Markétou Horňákovou, čímž mohl porušit etický kodex ministerstva zahraničí. To se aktuálně k celé záležitosti vyjádřilo na dotaz redakce, komentář pro ŽivotvČesku.cz přidal i bývalý velvyslanec Petr Kolář (59).

Vlastně se mi ulevilo, přiznala Veronika Žilková v jednom z obsáhlých vyjádření k rozchodu s manželem Martinem Stropnickým. "Manžel přijel osobně a tento vztah mi oznámil. Nebylo to tak, že by to na něj prasklo. Upřímně musím říci, že nevím, proč mi manžel svůj vztah oznámil včetně jména. Tři týdny jsem to v sobě držela a není to tak, že bych dnes něco zveřejňovala. Zřejmě on měl potřebu, aby se to vědělo," popsala Veronika Žilková před několika týdny pro Blesk.

Jenže také tvrdila, že je možné, že Horňáková obývá rezidenci, která je určena jen pro velvyslance a jeho rodinu, což neuniklo pozornosti ministerstva zahraničí. "Je zcela namístě postupovat podle zákona, nemůžeme zaměstnance nařknout z toho, co by nebyla pravda. Do doby, než bude uzavřeno vnitřní šetření, nebudeme věc komentovat," uvedla pro ŽivotvČesku.cz na konci minulého měsíce mluvčí resortu Lenka Do.

Redakce ŽivotvČesku.cz požádala o vyjádření zkušeného bývalého velvyslance v USA a Rusku Petra Koláře ohledně toho, co je ještě v diplomatické praxi bráno jako možné a co už je takzvaně za čarou, pokud jde o pracovní vztahy, které přerostly do partnerské roviny.

"Já se k osobním záležitostem kolegů nevyjadřuju. Tady chci jenom poznamenat, že v diplomacii je důležité, abyste nenavazoval, pokud je to možné, intimní vztahy s občany země, ve které sloužíte. To může mít, zvlášť pokud jste v zemi, která není součástí naší společenské a hodnotové skupiny, určité dopady na bezpečnost. Stejně tak to může být spojeno s nějakou zpravodajskou činností. Co se ale týče vztahů mezi občany České republiky, ať už jsou to podřízení nebo nadřízení, tak to má řešit jejich vedení, a pokud to případně neřeší, tak asi ví proč, zřejmě není důvod se něčeho obávat," uvedl pro ŽivotvČesku.cz respektovaný diplomat.

A ke stejnému závěru zřejmě došlo i ministerstvo, podle kterého jde o osobní záležitost Martina Stropnického a nemá to vliv na státní správu. "Ministerstvo zahraničních věcí ve věci pana velvyslance Stropnického šetření neprovádí," uvedla aktuálně v e-mailové odpovědi na dotaz redakce ŽivotvČesku.cz mluvčí Lenka Do.

Původně herečtí kolegové, pak snoubenci a nakonec manželé - Veronika Žilková a Martin Stropnický se brali v dubnu 2008 na jednom z nejromantičtějších míst v Praze – v historické Kapli sv. Kláry v pražské Troji. Žilková se při obřadu vzdala svého slavného příjmení a převzala jméno manžela na Veronika Stropnická. Společně žijí od roku 2004. Pro oba šlo už o třetí manželství.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.