Markéta Řeháková jako mluvčí prezidenta končí, z Hradu odchází úplně. Situaci okomentoval Jiří Ovčáček

Petr Pavel a Markéta Řeháková
Petr Pavel a Markéta Řeháková
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 10. 2023

Komentář: Markéta Řeháková ke konci října skončí ve funkci mluvčí prezidenta Petra Pavla. Prvotní informaci Deníku N v noci na dnešek potvrdil tiskový odbor Hradu. V průběhu října už Řeháková v kanceláři prezidenta republiky nebude působit, poměr ukončí dohodou, uvedl Hrad. Situaci, která je pro čtenáře z pohledu vnitřní situace hůře čitelná, okomentoval redaktor a komentátor portálu ŽivotvČesku.cz a bývalý mluvčí Hradu (exprezidenta Miloše Zemana) Jiří Ovčáček.

"Odchod tiskového mluvčího, ale i jakéhokoliv vedoucího pracovníka Hradu, který má přímý pracovní vztah k prezidentu republiky, se řeší pokud možno věcně, poklidně a bez zbytečného rozruchu. Hrad tedy nyní postupuje zcela standardně a není co vytknout. Nejvyšší úřad v zemi prostě vyžaduje jakousi dvorskou etiketu. A jak známo, život na dvoře bývá i krátký," uvedl redaktor a komentátor portálu ŽivotvČesku.cz a brilantní rétor Jiří Ovčáček.

Řeháková provázela Pavla celou předvolební kampaní, po zvolení si ji prezident vybral jako svou mluvčí a šéfku hradní komunikace. Na začátku září vedoucí prezidentovy kanceláře Jana Vohralíková oznámila, že Řeháková končí ve funkci ředitelky hradního tiskového odboru a zůstává »jen« prezidentovou mluvčí. Teď je její působení na Hradě uzavřeno celkově.

"Důvodem mého odchodu z pozice tiskové mluvčí je snaha předejít spekulacím o uspořádání vztahů uvnitř prezidentské kanceláře, které se v uplynulých týdnech objevovaly ve veřejném prostoru. Jejich šíření by mohlo narušovat fungování prezidentského týmu a oslabovat celkový pozitivní dojem na veřejnosti, což by bylo v rozporu s mou dlouhodobou misí," oznámila Řeháková, jak uvedl Hrad v oficiální zprávě.

Pavel ve vyjádření pro tisk připomněl, že s ním Řeháková »úspěšně prošla celou předvolební kampaní i náročným obdobím po nástupu do prezidentského úřadu«. Ocenil její schopnost předjímat i pracovní nasazení. "V týmu ji budu postrádat, ale její rozhodnutí i důvody respektuji," dodal Pavel.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.