Trump prezidentem a konec války na Ukrajině: Ano, ale scénář může být jiný, než si mnozí myslí, říká vojenský expert Visingr

Lukáš Visingr
Lukáš Visingr
Foto: Yan Renelt / MAFRA / Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 2. 10. 2023

Komentář: V případě vítězství ve volbách v příštím roce by stávající prezident Spojených států Joe Biden zahajoval druhý mandát ve věku 82 let. Průzkumy nasvědčují tomu, že se demokrat příští rok utká s republikánským exprezidentem Donaldem Trumpem, kterému by v případě vítězství bylo v době nástupu do funkce v Bílém domě 78 let. Objevují se čím dál častěji spekulace, že Trumpův úspěch by mohl mít vliv na ukončení války na Ukrajině. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila vojenského analytika Lukáše Visingra, který souhlasí s tím, že by chtěl ukončit ozbrojený konflikt, není však jisté jak.

Bývalý americký prezident Donald Trump se dnes dostaví k newyorskému soudu na zahájení procesu ve věci občanskoprávní žaloby, která jej - podle jeho vlastních slov »podvodně« - viní, že masivně zveličoval hodnotu svých nemovitostí a dalšího majetku. Informovaly o tom agentury s odkazem na exprezidentovy výroky na sociálních sítích.

Trump, který je favoritem na republikánskou nominaci do prezidentských voleb v příštím roce, čelí také obvinění, že spolu se svými spolupracovníky vyvíjel po volbách tlak na místní úředníky, aby zvrátili vítězství demokrata Joea Bidena, a spřádal plány na vyslání falešných volitelů do Washingtonu. Několikeré přepočítání hlasů přitom potvrdilo, že v Georgii Biden těsně zvítězil. Trump a spoluobžalovaní popřeli jakékoli provinění. Případ je jen jedním z Trumpových souběžně probíhajících trestních řízení.

Jak jeho účast v prezidentských volbách a případný úspěch mohou zamíchat kartami v rámci války na Ukrajině, pro ŽivotvČesku.cz nastínil vojenský expert Visingr.

"Mnoho lidí se fixuje na to, že buď se toho bojí, nebo si naopak dělají naději, že pokud uspěje Trump v prezidentských volbách v příštím roce, že ukončí podporu Ukrajiny a vydá ji napospas Rusku. Já si tím nejsem vůbec jistý. Trump je totiž nepředvídatelný, impulzivní a některá jeho prohlášení jsou ve smyslu, že by Ukrajinu vyzbrojil mnohem více. Nezapomínejme na to, že první, kdo poslal »Javeliny« na Ukrajinu, byl Trump (Ukrajina a Spojené státy podepsaly v prosinci 2019 dohodu o druhé dodávce amerických protitankových raket Javelin - pozn. red.). Trump se určitě bude snažit o rychlé ukončení války, ale scénář, že to bude na úkor Ukrajiny, tím si nejsem jistý. Každopádně si myslím, že bude vždycky hledět především na americké mocenské zájmy," uvedl pro ŽivotvČeskuz.cz Visingr.

Bývalý americký prezident Donald Trump je favoritem na kandidáta Republikánské strany v prezidentských volbách v listopadu 2024.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.