Matěj Stropnický uvedl, že ubytovat uprchlíky z Ukrajiny není zadarmo a něco to stojí. Popsal, co ho situace donutila udělat, aby mohl dál pomáhat

Novinář a politik Matěj Stropnický
Novinář a politik Matěj Stropnický
Foto: ŽivotvČesku
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 3. 2022

Politik a novinář Matěj Stropnický (38) a jeho partner Daniel Krejčík (27) patřili mezi první lidi v Česku, kteří neváhali a poskytli bydlení pro ukrajinské uprchlíky, kteří utíkají před ruskými vojsky. Rodiny, na které dopadla ruská agrese, ubytovali u sebe na zámku v Osečanech. Matěj Stropnický pro ŽivotvČesku.cz řekl, jak by vláda Petra Fialy (57) měla svou pomoc urychlit a zdokonalit.

Matěj Stropnický a Daniel Krejčík se netají tím, že když si za něčím jdou, tak na to umí sehnat peníze. Příkladem je nákladná rekonstrukce zámku v Osečanech na Příbramsku. Nemovitost ze 17. století zakoupili v roce 2018 za 12 milionů korun a pustili se do rozsáhlých oprav. Jen nová střecha spolykala přes osm milionů korun.

Současné zámecké bydlení částečně přetvořili na »azylové centrum« pro rodiny z Ukrajiny. Po prvních hektických dnech se situaci podařilo zkonsolidovat a po první chaotické fázi přišla na řadu fáze druhá - zapojování ukrajinských uprchlíků do každodenního »českého« života.

"Situace se stabilizuje, máme na zámku nyní tři rodiny, s poslední rodinou nás čeká cesta do Příbrami kvůli vízům, lhůty se prodloužily, tak se nemusí tolik spěchat. Někdo si už našel nějakou brigádu, jedno dítě začalo chodit do školy, přijde mi, že celá situace si sedá a celkem to šlape. Postupně pomáháme rodiny začlenit. Třeba škola v Sedlčanech už je plná, ministerstvo školství by se možná mohlo zabývat tím, zda by náhodou nešly počty dětí ve třídách rozšířit. Ve chvíli, kdy je škola v Sedlčanech plná, tak rodiče musí hledat jinde, budou jezdit třeba do Benešova, to se zase prodraží," popsal pro ŽivotvČesku.cz Matěj Stropnický, jak druhá fáze pomoci probíhá.

V mnoha ohledech je integrace uprchlíků do sociálního systému České republiky náročnější než první pomoc, když rodiny do Osečan dorazily. Odborníci upozorňují, že kdo chce Ukrajincům pomáhat, měl by si uvědomit, že nejde o pomoc na pár dnů, ale minimálně na několik týdnů, spíše měsíců. Na klid zbraní to na východě Evropy zatím úplně nevypadá, minimálně, že by se tak stalo během několika dnů. Válka naopak nutí další lidi k útěku ze zasaženého území.

Matěj Stropnický apeloval na vládu Petra Fialy (57) ve dvou směrech - azylový proces by měl být více digitalizován a stát by si měl uvědomit, že každá pomoc něco stojí. Těm, kteří nabídli pomocnou ruku, by měla vláda jejich štědrost začít urychleně kompenzovat.

"My jsme si zřídili transparentní účet, protože s ubytováním ukrajinský rodin samozřejmě jsou spojené náklady. Plyn, voda, elektřina i běžné potraviny jdou nahoru... Trochu mě překvapuje, že vláda vyzvala lidi, aby ubytovávali Ukrajince, na druhé straně ubytovatelům zatím nic neposkytuje. U nás na zámku to takový problém není, jsme vidět v televizi, jsme známí, jsme schopní si založit transparentní účet... Ale co ti ostatní lidi, kteří se rozhodli že rodiny ubytují? Vláda by si to měla uvědomit," sdělil pro ŽivotvČesku.cz Matěj Stropnický s tím, že pomoc pro lidi, kteří se starají o Ukrajince, už dávno měla být na cestě.

Ministerstvo práce a sociálních věcí prostřednictvím své mluvčí Evy Davidové pro ŽivotvČesku.cz uvedlo, že finanční pomoc pro lidi s dobrým srdcem je schválená, pouze si vláda nevyjasnila výši příspěvku a formu čerpání.

"Solidární příspěvek měl být původně 1000 korun za každého ubytovaného člověka. To nebylo součástí toho diskutovaného »lex Ukrajina«. Se zavedením solidárního příspěvku se počítá, bude to pro osoby, které ve svých nemovitostech ubytují ukrajinské uprchlíky. Zatím nebyla definována výše příspěvku ani forma vyplácení. Na některém z dalších jednání kabinetu o tom vláda rozhodne formou nařízení. Tím, že je toto již součástí zákona, tak stačí, aby vláda vyhlásila výši příspěvku. Předpokládáme, že to bude tento nebo příští týden," popsala mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí pro ŽivotvČesku.cz.

Syn diplomata Martina Stropnického (65) též Fialův kabinet vyzval, aby neplýtval »vzletnými prohlášeními« k mezinárodní situaci, ale raději konal v těch oblastech pomoci, na které sám stačí. Matěj Stropnický například uvedl, že nechápe, proč k azylovému řízení není možné se přihlásit online formou.

"Máme tady velká prohlášení typu, že nezradíme, že Mnichov, že bojujeme, dokonce vláda kritizuje OSN... Možná by bylo lepší, kdyby se na ty fronty před úřady udělal registrační online formulář," zdůraznil Matěj Stropnický pro ŽivotvČesku.cz s tím, že vláda by si měla uvědomit, že v Česku existuje funkce místopředsedy vlády pro digitalizaci, kterou zastává ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (41). Podle Stropnického by se stát měl cestou digitalizace reálně vydat a uprchlická krize je vhodnou příležitostí, jak Česko zmodernizovat.

Ministr vnitra Vít Rakušan (43) již dříve uvedl, že Česká republika je schopna poskytnout základní komfort a najít ubytování pro zhruba 250.000 lidí. Pokud kapacita přeteče, což se zřejmě stane, plánuje stát začít s výstavbou velkokapacitních ubytovacích center. Kolik lidí do Česka celkem zamíří, bude záležet na tom, jak dlouho konflikt na Ukrajině bude trvat. Mírné odhady hovoří o tom, že v Česku může o azyl požádat až půl milionu lidí.

Jaká bude situace v příštích měsících, nikdo neví, odborníci na migraci varují, že do pohybu směrem k EU se mohou dát i Rusové a Bělorusové, kteří nejsou spokojení s tamější vládou a úrovní lidských práv.

Co obsahuje tzv. lex Ukrajina:

Jedná se o balíček, který vláda schválila pro lidi, kteří utíkají před válkou. Každý uprchlík z Ukrajiny dostane za měsíc, kdy mu bylo či bude uděleno speciální vízum, od České republiky pět tisíc korun. Peníze by měly sloužit především na pokrytí základních životních potřeb. V případě, že uprchlík z Ukrajiny bude i nadále ve finanční tísni, stejnou částku může získat i v dalších pěti měsících.

Utečenci se speciálním vízem budou mít v oblasti zaměstnanosti stejná práva, jaká mají cizinci s trvalým pobytem v České republice. To znamená, že na trh práce budou moci vstoupit volně. Pokud uprchlíci potřebují sociální péči, mohou využívat všechny sociální služby. Ukrajinské děti mohou naplno využívat české školy a vzdělávací systém.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.