Meteorologové opět vydali výstrahu: Vysoký stupeň nebezpečí a povodně. Které lokality jsou ohrožené?

V Česku opět hrozí povodně.
V Česku opět hrozí povodně.
Foto: Twitter
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 9. 6. 2020

Do Česka opět podle meteorologů vtrhnou přívalové deště. Hrozí povodně. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal další výstrahu, která platí pro většinu území. Opět by mohlo, jako tomu bylo z neděle na pondělí, v důsledku bouřek dojít rozvodnění řek.

Výstraha platí od dnešní (úterního) večera, a to až do čtvrtka. Na jihu a jihozápadě Čech meteorologové počítají s velmi silným deštěm, napršet může až 70 mm. "Ve středu 10. června odpoledne a večer se na severovýchodě a východě Moravy a ve Slezsku ojediněle vyskytnou i silné bouřky s krátkodobými úhrny kolem 30 mm. Bouřky budou později večer slábnout," uvádí meteorologové.

V Jihočeském a Plzeňském kraji vyhlásil ČHMÚ vysoký stupeň nebezpečí, ve Středočeském, Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji a na Vysočině prozatím platí výstraha pro mírný stupeň nebezpečí.

Meteorologové očekávají vzestup hladin řek v celém povodí horní Vltavy vedoucí až po nádrž Orlík. Mělo by k tomu dojít v noci z úterý na středu. Očekává se, že na většině míst by nebezpečí mělo dosahovat 1. stupně povodňové aktivity, v některých lokalitách i 2. stupně.

Výrazný vzestup hladiny meteorologové očekávají také v případě dalších řek, a to Lužnice a Dyje. Povodně hrozí i v okolí Beskyd.

ČHMÚ doporučuje se připravit na možnost povodně, nevstupovat do zatopených míst a nevjíždět vozy do proudící vody. Podle meteorologů dojde na některých místech k zatopení sklepů, podchodů a podjezdů.

V galerii najdete snímky, jaké škody způsobila bouřka z neděle na pondělí. Povodňová aktivita si vyžádala jeden lidský život.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.