Meteorologové vydali výstrahu. Na Česko se žene silný vítr. Hrozí poškození stromů i budov

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: archiv Hasiči Olomouc
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 2. 10. 2020

Odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) vydali výstrahu před velmi silným větrem. Platit začne už v noci na sobotu. Nejohroženějšími kraji jsou Liberecký, Pardubický, Středočeský a Olomoucký. Meteorologové varují, že silný vítr může lámat stromy, přerušit elektrické vedení a hrozí i poškození střech.

Silný vítr zasáhne území České republiky už v pátek o půlnoci. Meteorologové očekávají, že poleví až okolo nedělní osmé hodiny ráno. V nížinách může dosahovat až rychlosti 90 kilometrů v hodině, v horských oblastech může být v nárazech dokonce až okolo 110 kilometrů v hodině.

"Jsou očekávána poškození stromů a lesních porostů, škody na majetku a některých budovách. Možné přerušení elektrického vedení. Ztížená chůze, nebezpečí úrazů a ohrožení životů uvolněnými předměty, zlomenými větvemi nebo vyvracenými stromy. Komplikace v dopravě z důvodu silných poryvů větru a popadaných stromů, neprůjezdnost komunikací, možnost převrácení prázdného nákladního automobilu," upozorňuje portál ČHMÚ, podle něhož by lidé měli zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky.

Dále by lidé neměli parkovat své vozy v blízkosti v blízkosti větších stromů a vysokých stožárů. Nechodit do lesa a nepřibližovat se k spadlým drátům elektrického vedení. V případě nutnosti jízdy jet maximálně opatrně a pomalu. Na horách omezit vycházení a nevydávat se na túry.

Oranžový - vysoký stupeň nebezpečí platí pro tyto kraje: Středočeský kraj (Čáslav, Kolín, Kutná Hora, Vlašim). Pardubický kraj (Česká Třebová, Hlinsko, Chrudim, Litomyšl, Moravská Třebová, Polička, Přelouč, Svitavy, Vysoké Mýto). Kraj Vysočina (Havlíčkův Brod, Chotěboř, Světlá nad Sázavou). Liberecký kraj (Frýdlant, Jablonec nad Nisou, Jilemnice, Tanvald). Královéhradecký kraj (Trutnov, Vrchlabí) Olomoucký kraj (Jeseník), Moravskoslezský kraj (Krnov).

Žlutý - nízký stupeň nebezpečí platí pro tyto kraje: Středočeský kraj (Benešov, Český Brod, Nymburk, Poděbrady, Říčany, Sedlčany, Votice), Jihočeský kraj (Dačice, Jindřichův Hradec, Milevsko, Soběslav, Tábor, Třeboň). Liberecký kraj (Liberec, Semily, Turnov, Železný Brod). Královéhradecký kraj (Broumov, Dobruška, Dvůr Králové nad Labem, Hořice, Hradec Králové, Jaroměř, Jičín, Kostelec nad Orlicí, Náchod, Nová Paka, Nové Město nad Metují, Nový Bydžov, Rychnov nad Kněžnou). Pardubický kraj (Holice, Králíky, Lanškroun, Pardubice, Ústí nad Orlicí, Žamberk). Kraj Vysočina (Bystřice nad Pernštejnem, Humpolec, Jihlava, Moravské Budějovice, Náměšť nad Oslavou, Nové Město na Moravě, Pacov, Pelhřimov, Telč, Třebíč, Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou). Jihomoravský kraj (celý). Olomoucký kraj (Hranice, Konice, Lipník nad Bečvou, Litovel, Mohelnice, Olomouc, Prostějov, Přerov, Šternberk, Šumperk, Uničov, Zábřeh). Zlínský kraj (celý). Moravskoslezský kraj (Bílovec, Bohumín, Bruntál, Český Těšín, Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Havířov, Hlučín, Jablunkov, Karviná, Kopřivnice, Kravaře, Nový Jičín, Odry, Opava, Orlová, Ostrava, Rýmařov, Třinec, Vítkov).

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.