Meteorologové vydali výstrahu před mrazy. To nejhorší máme před sebou, říká Dagmar Honsová

Počasí – Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia.cz

Meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) vydali a v sobotu dopoledne zpřesnili výstrahu před mrazy, které mohou poškodit zeleninu, vinnou révu a kvetoucí ovocné stromy. "To nejhorší máme před sebou v pondělí a úterý," řekla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Mráz v tomto období by mohl zahrádkářům a pěstitelům zničit rostliny. Meteorologové tak radí zeleninu a nízké rostliny zakrýt například světlou netkanou textilií.

"To nejhorší máme před sebou v pondělí a úterý, kdy teploty pod bod mrazu budou klesat na celém území Česka. Nejhorší to je pochopitelně pro vegetaci, vinnou révu, kvetoucí ovocné stromy a zeleninu. Jde o nížiny, kde bude teplota mezi nulou až mínus 4 stupně Celsia a ohrožené jsou i minimální teplotní rekordy, protože aby byly takto chladné noci, to je rarita," upřesnila pro ŽivotvČesku.cz odbornice přes počasí Dagmar Honsová a dále pokračovala o tom, kdy se teploty umoudří.

"Od středy už nás čeká velká oblačnost s deštěm a teploty by měly v ranních minimech dosahovat 1 až 5 stupňů Celsia, tedy mrznout bude jen na horách," dodala pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Říká se, že reality show z českých domácností slouží jako manželská poradna. Deset dnů v jiné domácnosti rodinu buď posílí, nebo je posledním hřebíčkem do společného soužití a následuje rozvod. Potvrzuje to paní Iveta, kterou diváci tuzemské komerční televize poznali ve středu. "Dalo nás to více do kupy, více jsme se spojili a David mě požádal o ruku," řekla hrdinka posledního dílu pro ŽivotvČesku.cz.

Nově platí výstraha před mrazy o sobotní noci a v neděli ráno jen pro celý Karlovarský, Ústecký, Liberecký a Královéhradecký kraj a také pro severní část Středočeského kraje (Kladno, Kralupy nad Vltavou, Lysá nad Labem, Mělník, Mladá Boleslav, Mnichovo Hradiště, Neratovice, Nymburk, Poděbrady, Rakovník, Slaný), pro oblast Králíků a Žamberka v Pardubickém kraji a pro Jeseník a Šumperk v Olomouckém kraji.

V pátek přibylo v Česku 2587 případů nemoci covid-19. Podle současných dat, které zveřejňuje ministerstvo zdravotnictví se ukazuje, že epidemie vlivem vládních opatření stále brzdí. Takzvané reprodukční číslo udávající, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, je aktuálně na hodnotě 0,82. K řešení koronavirové situace má pomoci i očkování proti nemoci, které bylo v Česku zahájeno na konci loňského roku. Řada lidí řeší otázku, kdy dojde k tomu, že život bude umožněn bez ochrany nosu a úst. "Roušky či respirátory mohou i na podzim ještě svoji roli mít," nastínil pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula (57), že ani po létě ještě nebude v boji s epidemií vyhráno.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.