Meteorologové vydali výstrahu před vysokými teplotami. Odbornice poradila, jak se ve vedrech chovat

Počasí - ilustrační snímek
Počasí – ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 16. 6. 2021

Pravé léto se přihlásilo o slovo a meteorologové po předpovědích, které předznamenávaly příchod tropických třicítek, vydali výstrahu před vysokými teplotami. Varování před čtvrtečními vedry platí aktuálně pro celé Čechy a část Jihomoravského kraje. Odborníci očekávají, že teploty se vyšplhají ojediněle až k 34 stupňům Celsia. V takto horkých dnech by lidé měli zapomenout na náročné fyzické aktivity a schovat se pokud možno před sluncem. "Vůbec bych nechodila přes pravé poledne ven," řekla pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová a poradila, jak se během tropických dnů chovat.

Ve středu vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) výstrahu před vysokými teplotami. Ve čtvrtek po poledni začnou kulminovat a rtuť teploměru může v některých případech vyšplhat až k 34 °C. Počasí u nás ovlivňuje proudění velmi teplého vzduchu od jihu a mírné ochlazení se dá očekávat až v příštím týdnu.

Výstraha před vysokými teplotami v nízkém stupni nebezpečí platí od čtvrtečních 12 do 17 hodin pro celé Čechy a také pro Jihomoravský kraj s výjimkou měst Rosice, Blansko, Tišnov, Boskovice a Vyškov.

Podle meteoroložky je třeba během tropických teplot dodržovat určité zásady. "Vůbec bych nechodila přes pravé poledne ven, větrala bych v nočních hodinách a fyzickou i psychickou aktivitu bych snížila opravdu na minimum," doporučila pro ŽivotvČesku.cz odbornice na počasí Dagmar Honsová.

Úterní počasí bude daleko klidnější, než tomu bylo v pondělí. "Máme před sebou převážně sl...

Doporučení platí i pro to, aby člověk raději nevycházel ven bez opalovacího krému a neměl by zapomínat ani na vhodné oblečení. "Rozhodně je vhodné si obléct lehký letní oděv, sandály, vzít si pokrývku hlavy, sluneční brýle a namazat si pokožku," dodala Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.