Meteoroložka Dagmar Honsová ukázala božskou postavu v plavkách. Držím dietu podle počasí, říká. Popsala, v čem spočívá

Meteoroložka Dagmar Honsová
Meteoroložka Dagmar Honsová
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 5. 8. 2021

Meteoroložka Dagmar Honsová (41) je nejznámější Češkou ve svém oboru. Na Instagramu má několik tisíc sledujících, které v létě čas od času potěší fotkou v plavkách. V těch vypadá výborně, její štíhlá linie je ale nepřehlédnutelná v jakémkoliv oděvu. I přes pracovní vytížení si nachází čas na cvičení a její systém stravování souvisí s tím, co ji živí. "Držím dietu podle počasí," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz a popsala, jak taková dieta funguje.

Dagmar Honsová není jen meteoroložka, ale i nepřehlédnutelně atraktivní žena. Na sociálních sítích zveřejňuje nejen aktuální přehledy o počasí, ale i vlastní fotografie. Fanoušky tak čas od času potěší širokým úsměvem a v létě i snímkem v plavkách. Nelze si nevšimnout, že má postavu jako proutek. I udržování štíhlé linie souvisí s její největší vášní, kterou je počasí.

Oblíbená meteoroložka popsala, co řídí její stravu a pohyb. "Držím dietu podle počasí. Miluji sladké, ale když předpověď říká, že bude celý den sluníčko a jasno, tak vím, že z toho budu mít energii. Sladké tedy vynechám, protože energii nemusím dopovat. Pak, když hodně fouká, tak jdu běhat, protože vím, že spálím daleko víc kalorií. Nebo sedím v průvanu, abych spotřebovala víc energie a přitom seděla. Já jsem kavárenský povaleč a jakýkoliv sport mi neleze pod kůži (směje se)," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

"Jedna kapitola meteorologie se zabývá tzv. refrigerací, kterou rozumíme množství tepla, které vydáváme na udržení tělesné teploty, jestliže se nacházíme v chladnějším nebo teplejším prostředí. Míru refrigerace pociťujeme v tzv. termickém komfortu. Pokud jste v prostředí, kde se cítíte příjemně – není vám ani zima ani horko, potom je ztráta energie refrigerací téměř nulová. Naopak pokud se nacházíte v místnosti, kde se netopí, nebo kde je naopak přetopeno, potom musí vaše tělo vydat daleko větší energii na udržení své stálé teploty. Možná to zní poněkud paradoxně, že v přetopené místnosti musíme vydávat energii, ale je tomu tak. Energii spotřebováváme na produkci potu, který nás při svém odpařování z kůže ochlazuje. Podobný chladící účinek znáte i ze situace, kdy vylezete z vany nebo rybníka a rychle se musíte usušit, aby vám nebyla zima," popsala Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz, jak funguje dieta podle počasí.

Vítr je nedílnou součástí tohoto režimu, který se Dagmar Honsové osvědčil. "Významnou roli při ochlazování hraje také proudění větru. Pokud rychlost větru dosahuje alespoň 8 m/s, vnímáme okolní teplotu jako výrazně nižší než ve skutečnosti ukazuje teploměr. A to je opět jeden z projevů působení refrigerace na naše tělo. Pokud si tyto podmínky přeneseme do venkovního prostoru, pak platí, že procházka při chladnějším a větrném počasí nebo naopak při teplotách nad 28 °C nás stojí více energie než ta samá cesta při 20 °C. Pro představu – při hodině a půl dlouhé procházce ve větru refrigerace zvýší váš energetický výdej přibližně o 400-450 kilojoulů, tedy o jeden malý bílý jogurt," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz odbornice na počasí, jak meteorologické jevy fungují při hubnutí.

Při dietě podle počasí nejde jen o pohyb. Naopak lze podle předpovědi dokonce určit, na co bude mít člověk chuť. "Charakter počasí ovlivňuje i naši chuť k jídlu - například pokud prší nebo sněží, máte větší chuť na kyselé, když je zataženo projeví se na to na naší vyšší spotřebě sladkého a když je vysoká vlhkost vzduchu nakupujete více nápoje - nejen pivo, ale také minerálky a limonády," dodala pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová, která spojila příjemné s užitečným a díky své práci má i dokonalou postavu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.