Meteoroložka: Nášup sněhu o víkendu a výhled počasí na přelom ledna a února

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 26. 1. 2023

Víkend přinese v porovnání s pracovním týdnem mírný pokles teplot, výrazněji se ochladí na horách. Ale i v nižších polohách při malé oblačnosti budou teploty ojediněle klesat až k -9 °C, uvedla to pro ŽivotvČesku.cz odbornice přes počasí Dagmar Honsová.

"Poslední lednový víkend bude ve znamení pravé zimy – bude zataženo, v sobotu místy sněžení nebo sněhové přeháňky, v neděli na většině území. Noční teploty -2 až -6 °C. Denní teploty -2 až 2 °C. Na horách budou nejlepší podmínky pro lyžování z celého ledna," přiblížila pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka s tím, že úvod příštího týdne bude poměrně značně větrný – foukat bude čerstvý až silný vítr a v kombinaci se sněžením se budou tvořit sněhové jazyky.

"Teploty ale půjdou mírně nahoru – v nížinách bude sníh přecházet do srážek smíšených nebo dešťových. V odpoledních maximech naměříme 0 až 5 °C, na horách ale bude trvale mrznout. Foukat bude čerstvý vítr s nárazy o rychlosti 40 až 70 km/h," upřesnila pro ŽivotvČesku.cz konzultantka počasí Dagmar Honsová.

Jaké extrémy počasí může přinést únor?

Nejvyšší teplota: 27. února 1944 bylo v Českém Krumlově 22 °C. Ale únorová »dvacítka« padla i nedávno, a to 23. února 2021 ve Vyšším Brodě.

Nejnižší teplota: 11. února 1929 byla naměřena doposud nejnižší teplota na našem území, a to -42,2 °C v Litvínovicích u Českých Budějovic. Únor 1929 byl nejchladnější únor s průměrnou teplotou -13,2 °C.

Nejteplejší únor byl nedávno - v pražském Klementinu 2020, kdy byla průměrná teplota vzduchu 6,9 °C.

Pro únor jsou typické velké skoky teplot i velké denní amplitudy – tedy rozdíl minimálních a maximálních teplot, například 21. února 2012 byla denní amplituda v místě Kvilda-Perla 32,8 °C.

Výška sněhu: 29. února 1952 ležela největší výška sněhu na Lysé hoře, a to 293 centimetrů sněhu.

"V únoru na nás většinou plně dolehne nedostatek denního světla a slunečních paprsků. A to i přes to, že po únorových »Hromnicích« se začínají bílé dny opět prodlužovat. Na »Hromnice« se v porovnání se zimním slunovratem den prodlouží na jihu našeho území o 1 hod a 16 min, na severu o 1 hod a 24 min," dodala pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.