Meteoroložka promluvila o tom, po čem Česko touží. Naděje na Vánoce plné sněhu je vyšší než v předchozím roce

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 11. 2021

Letošní prosinec bude chladnější, než tomu bylo v předchozím roce. To je skvělá zpráva pro milovníky bílých Vánoc. Kdy tomu tak ale bylo naposledy, to už možná mnozí nevzpomenou. "Svátky s pořádnou sněhovou pokrývkou, kdy místy leželo i přes 50 cm sněhu, naposledy panovaly v Česku v letech 2001 a 2010," poskytla přesná data z uplynulých let pro ŽivotvČesku.cz konzultantka počasí Dagmar Honsová.

Poslední měsíc letošního roku klepe na dveře. K němu se pojí křesťanské i pohanské svátky narození Ježíše Krista a oslava zimního slunovratu. Tradicí už se také stává vyhlížení sněhové nadílky.

"V pražském Klementinu za posledních 20 let ležel sníh pouze v letech 2010 a 2001. Podle statistik se Vánoce v nížinách s měřitelnou sněhovou pokrývkou vyskytují jen jednou za osm let. Za Vánoce na blátě může tzv. předvánoční obleva – tedy teplé jihozápadní nebo západní oceánské proudění, které se dostává do celé střední Evropy nejčastěji v období od 23. prosince do 1. ledna. Není to jen otázka posledních let. Dokazuje to i pranostika: Na Adama a Evu čekejte oblevu, která vznikla už v 17. století. Pokud bychom Vánoce posunuli na 24. ledna, stoupala by pravděpodobnost bílých Vánoc až na 80 procent," uvedla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz, kdy nejčastěji je možné se dočkat padajících sněhových vloček.

Česko každoročně touží po bílých Vánocích, ale zasněžené svátky se podaří zřídka. Letos ale naděje stále žije. Dokonce je větší než v minulém roce. "To, jak to letos bude vypadat s počasím na Štědrý den, zatím ještě nelze z numerických modelů vyčíst – tak daleko totiž nevidí. Nicméně sezónní modely vypočítávají letošní prosinec jako celek chladnější než ten loňský, takže je v tomto pohledu vyšší šance na bílé Vánoce v nížinách než vloni," dodala konzultantka počasí pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.