Mezi dětmi se výrazně šíří chřipka, dojde na plošnou epidemii. Roman Prymula promluvil o záměně příznaků covidu
Mezi předškolními dětmi se podle vakcinologa Romana Chlíbka (57) začala více šířit chřipka, počty případů v jejich věkové skupině dosahují hranice epidemie. Postupně nakazí starší, plošnou epidemii čeká Chlíbek po Novém roce. Řekl to na tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví k podpoře očkování. Chřipkou každý rok onemocní desetina lidí a třetina dětí, v posledních dvou letech epidemie covidu-19 obvyklá chřipková epidemie nebyla. Podle epidemiologa Romana Prymuly (58) je ale velmi obtížné identifikovat konkrétní příznaky - tedy rozlišit obě onemocnění, pokud by člověk chtěl odhalit nemoc, uvedl to pro ŽivotvČesku.cz.
"Dva roky jsme tu neviděli chřipku v té masivní síle, takže nikdo z nás nemůžeme říct, jak silná bude," řekl náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti). Odborníci podle šíření nemoci na jižní polokouli odhadují, že může být silnější než dříve.
"Opakuje se scénář z let minulých, že začíná u dětí předškolního věku," řekl k chřipkové epidemii Chlíbek. Děti obvykle nemají vážný průběh nemoci, ale virus vylučují déle než dospělí. Postupně čeká vlnu epidemie u starších školáků, dospělých i seniorů.
Redakce ŽivotvČesku.cz položila dotaz epidemiologovi Romanu Prymulovi, zda má jedinec šanci rozpoznat příznaky covidu. Odmítl to.
Chřipka se v předchozích dvou letech kvůli protiepidemickým opatřením proti covidu prakticky nevyskytovala. V současnosti je nošení ochrany nosu a úst na dobrovolném rozhodnutí. Dá se tak očekávat, že se k epidemii covidu přidá výskyt vyššího počtu případů chřipky.
"Chřipka není jenom silné nachlazení. Vyznačuje se rychlým nástupem, vysokou teplotou, bolestí svalů a kloubů," uvedl vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Jan Kynčl. Každý rok onemocní zhruba pět až deset procent dospělých a 20 až 30 procent dětí.
"Jako jedinec bohužel nedokáži rozpoznat příznaky. Pokud by to bylo u více lidí, tak bychom to rozpoznat podle vzorků dokázali. U jednotlivce je ale spektrum příznaků natolik odlišné, že vyslovit nějaký klíč, podle kterého by se dalo rozpoznat, že se člověk nakazil covidem, nejde," uvedl bývalý ministr zdravotnictví s tím, že extrémní únava, ztráta čichu, dušnost a bolesti svalů patří k nejčastěji uváděným příznakům takzvaného dlouhého covidu, který postihuje zhruba šest procent lidí, kteří se nakazili koronavirem.
Chřipce podle výpočtů odborníků podlehne asi 1500 Čechů za rok, v letech horší epidemie až 5000. Loni se nechalo očkovat zhruba 23 procent lidí nad 65 let, což je proti západní Evropě asi třetina. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (62) uvedl, že je možné se nechat proti chřipce a covidu-19 očkovat v jeden den, lékaři aplikují každou injekci do jiného ramene.
"Doporučujeme se obrátit primárně na svého praktického lékaře, který objedná obě vakcíny," dodal Pavlovic. V nemocničních očkovacích centrech podávají zdravotníci primárně vakcíny proti covidu-19, látky proti chřipce tam dostupné většinou nejsou. Vakcinolog Chlíbek doplnil, že se vyvíjí společná vakcína na oba viry, k dispozici ale bude nejdříve příští rok.
V Česku jsou proti chřipce dostupné dva typy vakcín výrobců z Nizozemska a Francie a nově i vakcína pro děti ve formě spreje. Z veřejného zdravotního pojištění jsou hrazené lidem nad 65 let, některým chronicky nemocným a od letošního roku nově zdravotníkům. Ostatním zdravotní pojišťovny část ceny očkování zpětně proti dokladu proplácejí.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.