Mikuláš Ferjenčík: Mzdy lidem porostou, ale určitě pomaleji než inflace. Dokud potrvá válka, situace bude nejistá

Mikuláš Ferjenčík
Mikuláš Ferjenčík
Foto: Se svolením Mikuláše Ferjenčíka
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 14. 6. 2022

Ekonomický expert Pirátů a exposlanec Mikuláš Ferjenčík (35) vnímá, jaké dopady má na lidi inflace, která podle Českého statistického úřadu v květnu meziročně stoupla na 16 procent. Pro ŽivotvČesku.cz popsal, jestli ji vykompenzuje růst platů, řekl, do čeho doporučuje investovat, a odpověděl i na otázku, kdy zase začnou Češi bohatnout.

Inflace je aktuálně téma, kterému se nedá vyhnout. Na jaké zdražení potravin se lidé ještě do konce roku mají připravit?

Přiznám se, že nejsem specialista na nárůst cen potravin, každopádně ale bude kopírovat růst cen energií. Jinými slovy, růst cen energií se promítne i do cen potravin. Ať už skrze pohonné hmoty, které jsou s tím spojené, nebo skrze vstupní náklady, příkladem třeba pekárny, kterým extrémně zdražil provoz pecí, a proto tolik zdražují pekařské výrobky.    

Je možné čekat, že se inflace bude lidem kompenzovat růstem platů?

Mzdy také porostou, ale určitě pomaleji, než je ta inflace. To je v tuhle chvíli celkem jasné...

Co byste tedy doporučil lidem, kteří se ptají, jak se z toho mají dostat ven?

Pokud si to lidé mohou dovolit, tak bych jim doporučil investovat do energetických úspor, což znamená řešit zateplování, řešit tepelná čerpadla a podobné věci. Pokud si to nemohou dovolit, tak si samozřejmě říct v práci o nějaké peníze navíc, protože ta situace je neúnosná. Současně se teď strašně urychlila energetická transformace, což ale znamená, že ta poptávka je obrovská. Zateplování je drahé, tepelná čerpadla jsou drahá i solární panely jsou drahé, protože nejsou. A chvíli potrvá, než se ten trh tomu přizpůsobí. To může být mým odhadem třeba rok a půl, než se ty firmy přizpůsobí té změněné poptávce a ty produkty začnou zase trochu zlevňovat.

Je v pořádku to, jak aktuální situaci řeší stát, potažmo vláda?

Stát by rozhodně měl řešit podporu domácností a měl by v ní být podle mého názoru aktivnější, než je v současnosti.

Kdy se situace zlepší a lidé v Česku zase začnou bohatnout?

V tom je obrovským faktorem válka na Ukrajině, která přinesla to masivní zdražování. A minimálně dokud potrvá, tak je situace hodně nejistá.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.