Reklama:

Mikuláš Ferjenčík odhadl, co do konce roku výrazně podraží. Nejsou to jen energie, říká k současné inflaci

Mikuláš Ferjenčík
Mikuláš Ferjenčík
Foto: Se svolením Mikuláše Ferjenčíka
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 30. 9. 2021

Současná inflace se postarala o to, že se zdražuje a nejde jen o jednotlivé segmenty, ale o plošné schéma. Podle poslance a místopředsedy za Piráty Mikuláše Ferjenčíka (34) se ale nejvíce zdražování do konce roku dotkne služeb a energií. "Nejde ale jen o energie. Nejvíc podraží večírky, protože služby jdou obecně nahoru," odhadl pro ŽivotvČesku.cz politik.

Reklama:

Zásadní vliv na českou ekonomiku má enormní růst cen, které šplhají nejrychleji za 13 let. V rámci celé Evropské unie (EU) se během srpna dostala roční míra inflace na 3,2 procenta, jak uvádí statistiky Evropského statistického úřadu Eurostat. Stejně tomu bylo podle dat ČSÚ i v České republice za uplynulý rok 2020, který zasáhla epidemie koronaviru. Dochází k výraznému zdražování, které bude v následujících měsících pokračovat i nadále.

Podle Mikuláše Frejenčíka se inflace citelně dotkne služeb. "Doufejme, že se kvůli vývoji epidemie budou moct letos společenské akce, zejména večírky, do konce roku konat, ale určitě podraží oproti roku 2019, kdy to bylo naposledy možné. A dá se očekávat, že budou výrazně vyšší ceny energií," řekl pro ŽivotvČesku.cz poslanec Mikuláš Ferjenčík, co se významně cenově zvedne. Řadě českých domácností zdraží už od listopadu elektřina, v některých případech o desítky procent.

Reklama:

"Pokud jde o restaurace, tak oproti roku 2019 bude nárůst cen do konce roku o deset procent a pokud jde o energie, tak je to zatím zcela přesně nepřehledné, ale dá se predikovat, že půjde o částky v řádu tisíců korun," dodal pro ŽivotvČesku.cz svou predikci politik.

Bankovní rada České národní banky aktuálně zvýšila základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na 1,50 procenta, což potrápí většinu domácností. Jde o nejvyšší jednorázový nárůst od roku 1997. Důvodem je vzrůstající inflace, která v srpnu přesáhla čtyři procenta. Ekonomové očekávali růst o půl procentního bodu, do konce roku by mohla sazba stoupnout až na dvě procenta, odhadují.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: