Mikulášská nadílka rizikem kvůli zubům, ale i cukrovce. Na otázku, kdy a jak u dětí čistit chrup, odpověděl Roman Šmucler

Lékař Roman Šmucler
Lékař Roman Šmucler
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 4. 12. 2021

Mikuláš, čert a anděl neobchází domácnosti jen za účelem děti postrašit či pobavit, ale také je za dobré chování obdarovat. Zatímco zlobivé děti mohou dostat uhlí či brambory, na hodné děti většinou čeká dárek ve formě balíčku sladkostí. Po jejich konzumaci je však potřeba věnovat větší pozornost péči o chrup. "U malých dětí, které nejvíc prožívají Mikuláše, je na rodičích, kteří nadělili ty sladkosti, aby zuby takzvaně dočistili," řekl pro ŽivotvČesku.cz zubní lékař a prezident České stomatologické komory Roman Šmucler (52).

Návštěva Mikuláše, anděla a čerta se může na dětech podepsat v pozitivním i negativním slova smyslu. Hojně diskutovaným tématem je vliv této tradice na dětskou psychiku, naopak opomíjeným tématem je péče o zuby, která se sladkou nadílkou silně souvisí. Konzumace sladkých pochutin patří mezi hlavní příčiny vzniku zubního kazu a proto by měla být péče o chrup o to důkladnější poté, co dítě spořádá cukrovinky, které od Mikuláše dostalo.

"Z hlediska kažení zubů, i když se na svátky nárazově zvýší hladina cukru, pokud děti budou mít o to lepší péči o zuby, tak by to měly zvládnout. Spíš se bojím, aby ty děti neztloustly, neměly cukrovku a podobné věci, zuby se dají vyčistit," projevil starost o dětské zdraví pro ŽivotvČesku.cz uznávaný zubní lékař Roman Šmucler.

Mikuláš je tradicí, která se ze své podstaty dotýká zejména malých dětí. Poté, co dostanou a zkonzumují sladkou nadílku, měly by se o zuby částečně postarat samy. Je ale známo, že aktivitě tak nezábavné, jakou je čištění, se nedokážou věnovat dostatečně dlouho, je proto nutný i zásah rodičů. Kdyby zuby čistili dětem pouze rodiče, mohlo by to mít naopak za následek to, že si jejich ratolesti na tuto činnost nezvyknou.

"Hygiena má začínat někdy, když je dítěti 6 měsíců a na začátku by zuby měli čistit rodiče. Takže si myslím, že u malých dětí, které nejvíc prožívají Mikuláše, je na rodičích, kteří nadělili ty sladkosti, aby zuby takzvaně dočistili. To znamená, nechat děti ty zuby chvilku čistit, ať si navyknou, ale rodiče by měli zodpovídat za to, že se nezkazí," vysvětlil prezident České stomatologické komory pro ŽivotvČesku.cz, proč je podstatná spolupráce mezi dítětem a dospělým.

V dnešní době už je v oblasti zubní hygieny dostupná celá řada finančně dostupných moderních technologií, které by se rodiče neměli bát u svých dětí využít. "V cizině jsou různé pohádky pro děti, které trvají tři minuty. Elektrické kartáčky dnes umějí zjistit, který zub si dítě vyčistilo a nevyčistilo, takže zubní kaz může úplně vymizet," popsal pro ŽivotvČesku.cz Roman Šmucler, jaké pomůcky lze při čištění dětského chrupu využít.

V rámci dentální hygieny platí zásady, které je rozumné dodržovat. Mezi ně patří například pravidelná výměna kartáčku každé tři měsíce, ale také délka čištění zubů. Optimální doba se pohybuje mezi 5 a 10 minutami, minimální délka čištění by pak měla být alespoň 2 minuty. Tento interval by mohl být vzhledem k nižšímu počtu zubů u dětí menší, avšak podle odborníka je důležitější technika.

"Teoreticky by délka čištění zubů u dětí mohla být kratší, protože malé děti mají 20 zubů a ne 32, takže by se to mělo dát vyčistit rychleji. Samozřejmě ale hodně záleží na technice. U dětí je důležité, aby dospělí pomáhali, protože děti to prostě 5 minut nevydrží a je potřeba, aby dospělý zuby dítěti dočistil. Nebo si děti mohou čistit zuby u televize, vezmou si málo pasty a když na něco koukají, tak vydrží čistit dlouho a nemají s tím žádný problém," objasnil respektovaný zubař pro ŽivotvČesku.cz, co je důležité.

Kromě samotného čištění zubů má smysl věnovat pozornost i jiné péči o ústní dutinu, tou je například používání zubní nitě, mezizubních kartáčků či ústní vody. Prezident České stomatologické komory ale u dětí doporučuje konzultaci se zubařem či dentálním hygienistou, kteří mohou dítěti i rodiči poradit, jak s nástroji k čištění mezizubního prostředí zacházet tak, aby naopak nenapáchaly škodu.

"Ústní voda velký smysl nemá, ale mezizubní nit je super. V Čechách se spíš využívají mezizubní kartáčky, to smysl má, o jejich používání u dětí se zubaři trochu hádají. Musí poradit dentální hygienista nebo zubní lékař, jestli to má smysl a jak to přesně dělat, aby si tím dítě spíš neublížilo," dodal Roman Šmucler pro ŽivotvČesku.cz.

Mikulášská tradice:

Mikulášská nadílka vyplývá z ohlédnutí za celým rokem, jak děti byly hodné. Dítě, které je navštíveno, přednese básničku a Mikuláš se následně ptá, jestli zlobilo, nebo bylo hodné. Po odpovědi se Mikuláš podívá do své knihy, jestli říká skutečně pravdu. V případě, že dítě nebylo hodné, dostane nadílku v podobě brambor či uhlí. V opačném případě - tedy že bylo hodné - dostane sladkosti, ovoce, někdy i hračku.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.