Stačí 4, nebo 8 minut dvakrát denně, uvedl Šmucler směrem k prevenci chrupu. Překvapení nastalo, když zhodnotil, jak se Češi v roce 2023 starají o své zuby

Roman Šmucler
Roman Šmucler
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 7. 10. 2023

Stále mnoho Čechů podceňuje osobní dentální hygienu, přitom zuby jsou tím, co by si měl člověk chránit. Nejenže pěkný a zdravý chrup svým způsobem je poměrně významnou společenskou vizitkou, jeho vlastníkovi nepochybně zvyšuje sebevědomí a také šetří peníze. Návštěvy zubařů, kdy musí dát lékař »vybombardovaná« ústa opět do použitelného stavu, nejsou levnou záležitostí. A přitom stačí opravdu málo, zdůraznil pro ŽivotvČesku.cz šéf stomatologů Roman Šmucler, když ho redakce oslovila s dotazem, jak hodnotí v roce 2023 péči Čechů o své zuby a kolik minut denně stačí věnovat se čištění chrupu, aby člověk odvrátil případné budoucí komplikace.

Problémy se zuby řeší během života prakticky každý člověk. Statistika ohledně kazů a následných návštěv u zubaře je přitom podle Romana Šmuclera poměrně jasná. Pro ŽivotvČesku.cz přiblížil, že statisticky jsou dvě vlny, kdy na zuby zkrátka dojde.

"První vlna je v období, kdy je člověku pět až šest let, druhá, kdy lidé nejčastěji navštěvují zubaře, je ve věku 45 až 55 let," přiblížil věhlasný odborník pro ŽivotvČesku.cz.

I když dnes mají stomatologové zcela jiné možnosti, než tomu bylo v letech minulých, a lidé se nemusí bát, že »to bude vyloženě bolet«, stále je řada lidí, kteří se s dodržováním základní zubní hygieny dost trápí. Přitom čas, který by lidé měli minimálně věnovat svým zubům, aby je udržovali ve formě, není žádné drama.

"Elektrické kartáčky, které to dělají profesionálně, tak jsou nastaveny na dvě minuty ráno a večer, ale když člověk nemá techniku čištění chrupu »zmáklou«, tak třeba osobně doporučuji čtyři a čtyři minuty, což je doba, kterou sám u sebe kvůli efektivitě využívám. Takže osm minut denně a člověk si může zlepšit »auru« svého chrupu a eliminovat řadu nepříjemných problémů, které vznikají, když není o zuby dobře postaráno," objasnil pro ŽivotvČesku.cz, jak málo stačí, prezident České stomatologické komory.

Paradoxem na slovech Šmuclera je, že jde o čas, který oproti jiným aktivitám nemůže nikoho v ničem limitovat, i tak je poměrně významné množství lidí, kteří na svůj chrup lidově řečeno kašlou. "Přesto asi 40 procent Čechů má s chrupem problémy. Obecně lze ale říct, že postupně se Češi zlepšují a o své zuby se starají, ale i tak je 40 procent z pohledu toho, kolik čištění zubů zabere času, poměrně vysoké číslo," dodal pro ŽivotvČesku.cz lékař.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.