Rozhovor s Romanem Šmuclerem: Které ze zubů se kazí nečastěji a prokletí čištění chrupu v koupelně

Roman Šmucler
Roman Šmucler
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 4. 2023

Když přijde řeč na zuby a péči o ně, není v Česku patrně nikdo povolanější než prezident České stomatologické komory Roman Šmucler (53). Pro redakci ŽivotvČesku.cz uznávaný odborník poskytl rozhovor, v němž se »podíval na zoubek« problematice ohledně čištění chrupu.

Romane, pokud byste měl vyjmenovat, co způsobuje v ústech tvorbu zubního kazu v rámci běžné stravy a konzumace tekutin, co to bude?

Zubní kaz vzniká tím, že bakterie v ústech metabolizují cukry. To je klíčová chemická reakce, protože tím vznikají kyseliny, to znamená, když uvedu příklad, že pokud se ráno člověk napije nějakého citrusového džusu a podobně a následně si vyčistí zuby, tak se sklovina poničí.

Rozumím. Lze poznat nějakou »domácí« metodou, že si člověk chrup vyčistil správně?

Určitě než dvakrát špatně je lepší si chrup vyčistit jednou pořádně. Jde zejména o to, když počkáte, až odezní vliv zubní pasty, řekněme po dvaceti minutách, tak když objedete jazykem zuby, tak by měl člověk vnímat, že jsou dokonale hladké. Pokud však cítí, že jsou na nich nějaké povlaky, tak by mělo dojít k přečištění.

V případě, že bychom se bavili o časové délce, jak dlouho si má člověk zuby čistit?

Říká se, že dvě minuty. Přiznám se, že osobně jsem si kompletně vyčistit chrup za dvě minuty nikdy nezvládl. Zuby si čistím elektrickým kartáčkem u televize a potřebuji alespoň čtyři, pět minut. Zajímavostí je, že když se dělají různé průzkumy, jak dlouho si lidé čistí zuby v koupelně, tak mnohdy to nevydrží ani minutu...

Čím to je?

Protože to je děsná nuda koukat do umyvadla či zrcadla... (zasměje se).

Něco na tom bude. Jak velký problém je, když by si člověk nevyčistil zuby řekněme týden?

Nečistit si zuby osmačtyřicet hodin je průšvih, pokud by šlo o týden, tak to je už dramatický průšvih.

Pokud byste měl říct, které ze zubů se v průměru nejčastěji kazí, které to budou?

Dolní šestky.

To mi vysvětlete...

Prořežou jako první a u řady lidí už v pěti letech. Mnoho z nich si myslí, že jsou to teprve dočasné zuby - děti si je často čistí hůře a rodiče na to celkem kašlou. Takže dolní šestky dostávají docela zabrat.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.