Milan Kubek o hrozbě do budoucna: Je předpoklad, že mnozí se už třetí dávkou nenechají naočkovat

Šéf ČLK Milan Kubek
Šéf ČLK Milan Kubek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 25. 9. 2021

Po vzoru některých zahraničních zemí nabídlo Česko lidem možnost přeočkování třetí, takzvanou posilující dávkou vakcíny proti nemoci covid-19. Registrovat se k němu mohou ti, kteří první dvě dávky dostali před více než osmi měsíci. Podle prezidenta České lékařské komory zatím není na stole varianta, že za bezinfekčního by byl člověk považován až se třemi dávkami, časem se ale tato možnost vyloučit nedá. "Zatím budou lidé se dvěma dávkami považováni za dostatečně očkované. Do budoucna se to může změnit, ale to je nyní jen spekulace," řekl pro ŽivotvČesku.cz Milan Kubek (53), který rovněž upřesnil, pro koho je třetí dávka velmi důležitá a pro koho už méně.

Posilující dávku vakcíny si lidé mohou nechat dát od tohoto pondělí. Týká se to občanů, kteří mají osm měsíců po ukončeném očkování proti covidu-19. Třetí dávku tak aktuálně dostávají většinou zdravotníci nebo senioři z pobytových zařízeních sociální péče. Podle dat z pátečního rána možnost využilo téměř 1 900 lidí. Do konce září bude mít na přeočkování nárok zhruba 40 tisíc osob, do konce roku se bude moci nechat znovu očkovat více než milion obyvatel.

S příchodem třetí dávky vakcíny vyvstává i otázka, zda budou v budoucnu dvě dávky dostatečné k prokázání bezinfekčnosti, jako je tomu nyní. Kdo očkován není, musí se prokazovat negativním testem či dokladem o prodělání covidu-19 v posledních 180 dnech. Prezident České lékařské komory upřesnil, zda bude test jednoho dne nutný i pro osoby, které za sebou mají dvě dávky vakcíny.

"Zatím budou lidé se dvěma dávkami považováni za dostatečně očkované. Do budoucna se to může změnit, ale to je nyní jen spekulace, aktuálně se všeobecně uznávají očkování ve dvoudávkovém schématu, pochopitelně s výjimkou jednodávkové vakcíny Janssen. Nejsou žádné známky toho, že by se to mělo v nejbližší době jakýmkoliv způsobem měnit," řekl pro ŽivotvČesku.cz Milan Kubek.

Podle Milana Kubka nemusí mít o třetí dávku vakcíny zájem všichni očkovaní. Osobně ji ale doporučuje. "Dá se předpokládat, že ne všichni lidé, kteří se nechali naočkovat dvěma dávkami, se nechají přeočkovat. Zatím se to těžko odhaduje, ale ze zpětné vazby, kterou mám zatím od zdravotníků, je zájem poměrně velký. Každopádně to každému doporučuji a až budu mít možnost, nechám se přeočkovat také, má rodina rovněž," vysvětlil šéf ČLK pro ŽivotvČesku.cz, jak to aktuálně vypadá se zájmem o posilující dávku.

"Stejně jako po prodělané infekci, i po očkování imunita postupně klesá. U některých osob k tomu dochází rychleji. Jsou to zejména lidé staří, s poruchami imunity či lidé jinak nemocní, kteří mají poruchu imunity navozenou třeba i léčbou. Klasickým příkladem jsou pacienti po transplantacích. Takoví potřebují přeočkovaní dříve. Pak jsou tu lidé, kteří covid prodělali a poté se ještě nechali naočkovat, u nich je imunita po této kombinaci nejlepší a mohou tedy se třetí dávkou počkat," dodal prezident České lékařské komory Milan Kubek pro ŽivotvČesku.cz, pro koho je přeočkování důležité a pro koho už méně.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.