Milan Kubek: Všichni jsme nervózní, co se bude dít v dalších týdnech. Vznik nové mutace se nedá predikovat

Prezident České lékařské komory Milan Kubek
Prezident České lékařské komory Milan Kubek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 30. 8. 2021

Ani v nejrizikovějším scénáři vývoje epidemie covidu-19 se podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (34) na podzim nepočítá s uzavíráním služeb a obchodů. I nadále by platila režimová opatření a případně by se omezily hromadné akce. Hlasy odborníků jsou tak v souvislosti s podzimním vývojem epidemie příznivé. "Já bych byl rád, aby to byla pravda. Všichni jsme trošku nervózní, co se bude dít v dalších týdnech," řekl pro ŽivotvČesku.cz prezident České lékařské komory Milan Kubek (53) k tomu, že další vlnu covidu epidemiologové v současnosti neočekávají.

Podle nejrizikovějšího scénáře Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) by v nemocnicích mohlo být v druhé polovině září kvůli covidu kolem 500 lidí, z toho necelá stovka na jednotkách intenzivní péče. Předpokládá se, že epidemie poroste, ale nezatíží nemocnice. Letos v březnu, kdy epidemie Česko silně zasáhla, bylo v nemocnicích přes 9000 lidí.

"Zatím dosavadní vývoj v Británii i Izraeli je spíše optimistický. Ukazuje se sice, že počty případů rostou, protože i v těchto zemích, kde se očkuje více než u nás, je část populace neočkovaná, zejména mladá generace, ale díky tomu, že to jsou to mladí lidé, tak počty vážných případů zůstávají velmi nízké. Pokud by to tak bylo i u nás, kdy si můžeme říct, že sice máme méně lidí naočkováno a zase těch několik vln, které přešly přes Českou republiku, tak byly tak silné, že počet nemocných byl tak veliký, že velká část populace onemocnění prodělala a má nějakou imunitu, tak to hraje pro nás. Ale nedá se predikovat dopředu vznik nějaké další mutace," mírnil vysoký optimismus pro ŽivotvČesku.cz Milan Kubek z toho, že by epidemie byla zcela pokořena.

Podle ministra Adama Vojtěcha se ani v rizikovém scénáři nepočítá s uzavíráním služeb a obchodů. Podle ministra budou režimová opatření, jako je nošení respirátorů, dodržování rozestupů, a případně se omezí hromadné akce.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.