Miloš Zeman byl převezen na běžný pokoj. Není to informace, která by ukázala, že je schopný plnit úřad, říká šéf Senátu

Prezident Miloš Zeman
Prezident Miloš Zeman
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 4. 11. 2021

Prezident Miloš Zeman (77) byl ve čtvrtek přesunut z JIP na standardní pokoj, neboť jeho zdravotní stav se zlepšil. Podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (61) je to dobrá zpráva. Stále ale není zřejmé, zda Miloš Zeman může zastávat prezidentský úřad. "Samotné převezení na standardní pokoj je dobrá zpráva, ale zároveň si myslím, že je potřeba, abychom viděli, zda je schopen úřad prezidenta vykonávat," uvedl předseda Senátu pro ŽivotvČesku.cz.

Prezident Miloš Zeman je v nemocnici od 10. října s nespecifikovanými problémy souvisejícími s chronickým onemocněním. Objevily se informace, že má problémy s játry. Bývalý prezident Václav Klaus (80) naznačil, že Miloš Zeman má tyto problémy kvůli své životosprávě. "S jeho stylem života, se skleničkou na jedné straně a cigaretkou na straně druhé, to souvisí, to ví každé malé dítě," řekl Klaus na začátku října pro rádio Impuls.

Ve čtvrtek přišly z Ústřední vojenské nemocnice dobré zprávy, prezident byl přeložen z JIP na standardní pokoj, neboť se jeho klinický stav zlepšil. Předseda Senátu Miloš Vystrčil uvedl, že nyní bude zásadní zjistit, zda je Miloš Zeman schopný zastávat úřad prezidenta.

"Mám radost z toho, že pan prezident je na standardním pokoji. Pro nás bude nejlepší, když bude všechno probíhat standardně. Panu prezidentovi přeji plnou kondici a zdraví, aby úřad mohl vykonávat. Samotné převezení na standardní pokoj je dobrá zpráva, ale zároveň si myslím, že je potřeba, abychom viděli, zda je schopen úřad prezidenta vykonávat a zda dokáže plnit pracovní povinnosti. Dne 9. listopadu se o tom budeme bavit, třeba se stane, že do té doby už pan prezident veřejně vystoupí, nebo provede další úkony a vše bude jasné. Samotný převoz nedává informaci v hodnotě, v jaké bychom ji měli mít," sdělil Miloš Vystrčil pro ŽivotvČesku.cz.

Organizační výbor Senátu se sejde 9. listopadu. Do té doby může Miloš Zeman veřejně vystoupit a prokázat, že je v dobré kondici a nic mu nebrání pokračovat v úřadě. "Domluvili jsme se, že je důležité vědět, jestli pan prezident zvládne plnit své pracovní povinnosti a také na tom, že bude ideální vidět buďto, že je plní, nebo se znovu dotážeme lékařů podobně, jako jsme byli informováni zhruba před čtrnácti dny dopisem z Ústřední vojenské nemocnice. Byli bychom pak tedy v obraze, zda se situace změnila k lepšímu, či k horšímu," dodal pro ŽivotvČesku.cz předseda Senátu.

Podle lékařů je z dlouhodobého hlediska velmi nejisté, že bude prezident schopen vykonávat pracovní povinnosti. Pokud by se potvrdilo, že Miloš Zeman není schopen funkci prezidenta zastávat, byly by spuštěny mechanismy k aktivaci článku 66 ústavy, který dává návod na postup v momentě, kdy hlava státu není schopna zastávat úřad.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.