Reklama:

Miloš Zeman překrucuje Ústavu. Psychopaty na Hradě musíme omezit, říká Matěj Ruppert

Zpěvák Matěj Ruppert
Zpěvák Matěj Ruppert
Foto: nextfoto.cz
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 4. 2. 2021

Zpěvák Matěj Ruppert (42) detailně sleduje společenský vývoj v České republice a říká o sobě, že není amatérským politologem, jen naštvaným občanem. Přiznává, že jeho výhodou (i nevýhodou) je to, že má dobrou paměť a může hodnotit a srovnávat, jak se osobnosti české politické scény vyvíjejí. "Bylo by dobré prezidentské úkoly a povinnosti jasně definovat. A to se týká kohokoliv na Hradě," uvedl Matěj Ruppert pro ŽivotvČesku.cz s tím, že se bojí, aby se na Hradě neobjevil psychopat.

Reklama:

Rozhovor se zpěvákem kapely Monkey Business vznikl dříve, než předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský (77) představil změny týkající se volebního zákona. Ústavní soud narovnává politické prostředí a někteří politici jsou nervózní.

Reklama:

Proti rozhodnutí Ústavního soudu ostře protestují zejména premiér Andrej Babiš (66) a prezident Miloš Zeman (76). Právě nad pozicí a pravomocemi českého prezidenta se Matěj Ruppert zamyslel s tím, že podle jeho názoru je chybou přímá volba prezidenta.

"Gloriola prezidenta je absolutně nesmyslná, prezident republiky je nejvyšší státní úředník, je placen z našich daní. Je to zaměstnanec toho, kdo současnou hlavu státu volil, ale je to úplně stejně zaměstnanec i toho, kdo ho nevolil. Rozdíl mezi jeho voličem a jeho nevoličem není žádný. V tu chvíli, kdy se stane člověk prezidentem, ať už je to kdokoliv, by měl začít reprezentovat všechny občany, zodpovídá se nám všem. Nikoliv jen svým voličům, ale nám všem," sdělil Matěj Ruppert pro ŽivotvČesku.cz s tím, že český národ má tendenci politiky přeceňovat a vzhlížet k nim.

"Statut prezidentství stanovil už Tomáš Garrigue Masaryk. Měl k tomu důvod, po ztrátě císaře a vrchnosti tu roli chtěl trochu suplovat i v demokratických poměrech. Chtěl přerod v civilní občanskou politiku malinko zahladit tím, že bude jako trochu »mocnářík«," uvedl pro ŽivotvČesku.cz zpěvákem kapely Monkey Business a vysvětlil, proč odmítá přímou volbu prezidenta.

"Přímá volba prezidenta byla zásadní chyba. Já byl proti tomu ještě dříve, než zvítězil Miloš Zeman. V historii naší republiky to nemá tradici, nemá to oporu v Ústavě. Poslanci tehdy vyšli vstříc národu, který po tom volal, tehdy 60 procent občanů chtělo přímou volbu. Jenže poslanci zapomněli na to, že by bylo dobré zcela jasně definovat, co jsou prezidentovi úkoly a co již ne. A to se týká kohokoliv, kdo na Hradě bude. Pak totiž může přijít takový psychopat jako je Miloš Zeman a vyložit si Ústavu po svém a je to vlastně jedno. Nectí ducha Ústavy, který tu byl roky ctěn a často se dopouští přímého překroucení Ústavy ve svůj prospěch," zhodnotil prezidenta pro ŽivotvČesku.cz oblíbený zpěvák, který rád vystupuje také jako porotce v pěveckých soutěžích či příležitostný herec.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: