Miloš Zeman se v den začátku komunálních a senátních voleb opřel do šesti ministrů Fialovy vlády. Vyjmenoval, proč by je vyměnil. Promluvil politolog

Miloš Zeman
Miloš Zeman
Foto: Se svolením Jiřího Ovčáčka
Lucie Tůmová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 23. 9. 2022

Dnes ve 14 hodin se otevřou volební místnosti a občané si budou volit zástupce do městských a obecních zastupitelstev. Obměňovat se bude také jedna třetina senátorů. Zároveň vyšel rozhovor s prezidentem Milošem Zemanem (77), ve kterém kritizuje ministry vlády Petra Fialy (58), dokonce navrhuje jejich výměnu. O kritice i nestandardním načasování v den voleb promluvil pro ŽivotvČesku.cz uznávaný politolog Lubomír Kopeček.

V pátek ráno, v den, kdy začínají komunální a senátní volby, vyšel na webu idnes.cz dlouhý rozhovor s prezidentem Milošem Zemanem. Ač v něm hlava státu řekla, že Petra Fialu považuje za dobrého premiéra, na jeho ministrech nenechala nit suchou. Prezident zkritizoval zejména šest jmen.

Ministra zahraničí Jana Lipavského za nízké vzdělání, ministra financí Zbyňka Stanjuru za to, že nevystudoval ekonomii, a ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu pak za to, že v oblasti průmyslu nemá jakožto bankéř žádné zkušenosti.

"Když probereme jednoho po druhém, tak ministr zahraničí (Jan Lipavský za Piráty) má nižší vzdělání, než je obvyklé u řadových velvyslanců. Ministr financí (Zbyněk Stanjura z ODS) pro změnu nemá ekonomické vzdělání. Ministr průmyslu (Jozef Síkela za STAN) je bankéř, který se předtím nezabýval průmyslem včetně energetiky. Ministr vnitra (šéf STAN Vít Rakušan) je zatížen nekonečnými skandály svého hnutí," citoval deník prezidenta.

Ministryni životního prostředí Annu Hubáčkovou dále označil za dobromyslnou tetku, která adoruje Green Deal, aniž by si prý uvědomovala, co přináší. Poslední jmenovanou byla ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová, která je podle českého prezidenta neviditelnou funkcionářkou TOP 09.

Redakce oslovila Lubomíra Kopečka, odborníka z katedry politologie Masarykovy univerzity v Brně, aby se ke slovům Miloše Zemana vyjádřil. "Načasování rozhovoru, ve kterém je kritický k většině ministrů, je věc první. Zajímavé je, že za poslední půlrok téměř nevystupoval, asi si kritiku šetřil na dnešek. Hodně věcí opakuje po Andreji Babišovi a vystupuje jako opoziční prezident. Není to ale překvapivé, svůj postoj ukázal veřejně už při vzniku vlády, kdy před koalicemi preferoval pokračování vlády právě Andreje Babiše," uvedl pro ŽivotvČesku.cz známý politolog.

Zejména proti ministru zahraničí Janu Lipavskému, kterého na post nominovali Piráti, měl Miloš Zeman po volbách velké výhrady a do funkce ho nejprve odmítl jmenovat.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.